Тръмп и Хегсет забраниха „дебелите, брадясали“ генерали във въоръжените сили на САЩ

„Ако искаш брада – отиваш в специалните части. Ако не – бръснеш се. Не сме армия от скандинавски езичници“, каза военният министър Пийт Хегсет.

 

Президентът Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати са изправени пред „война отвътре“ заради престъпността и имиграцията. В мрачна звучаща реч пред безпрецедентно събиране на стотици висши военни офицери, той предупреди, че армията ще бъде въвлечена в акции в редица градове, управлявани от демократите.

„Ще ги изправим на място един по един и това ще бъде основна задача за някои от хората в тази зала. Това също е война – война отвътре“, каза Тръмп пред огромно американско знаме в Куантико, Вирджиния.

Той добави, че е подписал заповед за създаване на военни сили за бързо реагиране за потушаване на граждански вълнения, „защото това е врагът отвътре и трябва да го овладеем, преди да излезе извън контрол“.

Речта започна с общи думи за армията и „събуждането на бойния дух“, но бързо придоби ярко политически характер – рязък разрив с традицията президентите да избягват вътрешнополитически теми при обръщенията си към войските. Докато залата остана мълчалива, Тръмп нападна и медиите, наричайки ги „подлеци“.

„Дебели генерали“
Срещата бе свикана от министъра на отбраната Пийт Хегсет, бивш водещ във Fox News, който също говори пред събраните стотици офицери. Той заяви, че армията трябва да поправи „десетилетия на упадък“, като атакува т.нар. „woke“ политики.

Хегсет нареди нови стандарти: всички военнослужещи да се подстригват и бръснат, а генералите и адмиралите – да минат през задължителни фитнес тестове два пъти годишно. „Напълно неприемливо е да виждам дебели генерали и адмирали в коридорите на Пентагона“, каза той. „Ако искаш брада – отиваш в специалните части. Ако не – бръснеш се. Не сме армия от скандинавски езичници.“

Речите на Тръмп и Хегсет идват на фона на нарастващи противоречия около разполагането на войски в Лос Анджелис и Вашингтон (с планове за Портланд и Мемфис) до смъртоносни удари по малки кораби в Карибите, обвинени в наркоконтрабанда.

„Грешен компас“
Хегсет, който наскоро преименува Министерството на отбраната в „Министерство на войната“, заяви: „Безумни и безотговорни политици ни зададоха грешния курс и се изгубихме. Станахме „Woke Министерството“. Стига!“

Той обяви край на „идеологическата плява“ в армията, като даде примери: климатичните промени, тормоза, „токсични“ лидери и повишения на база раса или пол. Хегсет нападна и Инспектората на Пентагона, който разследва действията му, твърдейки, че службата е „превърната в оръжие“.

През май той нареди 20% съкращения в броя на генералите и адмиралите на активна служба. От началото на втория си мандат през януари Тръмп също е прочистил висшето командване, включително уволняването на председателя на Съвета на началник-щабовете генерал Чарлз „CQ“ Браун, както и ръководителите на ВМС, Бреговата охрана, АНС, Разузнавателната агенция на отбраната, заместник-началника на ВВС, един адмирал в НАТО и трима военни юристи.

Хегсет защити чистките, като заяви: „Почти невъзможно е да се промени една култура със същите хора, които са я създали – или са се възползвали от нея.“ | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон