Споразумението Тръмп–Фон дер Лайен: пет причини за европейско безпокойство

Споразумението предвижда мита от 15%, както и масивни инвестиции от Европейския съюз (ЕС) в американските енергийни ресурси.

След срещата с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен американският президент Доналд Тръмп заяви, че най-накрая е сключил търговско споразумение за европейския внос в САЩ.

Споразумението предвижда мита от 15%, както и масивни инвестиции от Европейския съюз (ЕС) в американските енергийни ресурси. Ставката от 15% е наполовина от това, което Доналд Тръмп първоначално заплашваше да наложи на Европа. Въпреки това споразумението може да разочарова много хора, тъй като през май миналата година, когато Обединеното кралство прие мита от 10% в търговското си споразумение със САЩ, редица европейски лидери го определиха като „лоша сделка“.

Освен това не всички европейски страни ще бъдат засегнати по един и същ начин от новите мита, а някои аспекти остават неясни. Британският вестник „Гардиън“ посочва пет ключови елемента, които трябва да се имат предвид, за да се разберат предизвикателствата, породени от новата сделка.

1. Съществува несигурност
В някои области условията на новото споразумение не са ясни. Например, според Доналд Тръмп САЩ ще запазят мито от 50% върху стоманата и алуминия, докато Урсула фон дер Лайен заяви, че митата върху стоманата могат да бъдат заменени с квотна система след нови преговори. Несигурност остава и в други сектори – все още не е ясно какви мита ще трябва да плащат европейските производители на вина и спиртни напитки в САЩ.

2. Споразумението поражда противоречия в Ирландия
В Ирландия споразумението създава разногласия между Република Ирландия и Северна Ирландия, която все още е част от Обединеното кралство. Така, докато търговците от Северна Ирландия се възползват от 10% мита благодарение на споразумението между САЩ и Обединеното кралство, техните ирландски съседи вече ще подлежат на 15% мито.

Тази неравнопоставеност рискува да усложни още повече и без това напрегнатите дипломатически преговори за гаранции за поддържане на стабилността на цялата островна държава в рамките на Споразумението от Разпети петък. Те вече бяха разклатени от последиците от Брекзит, при който митническите споразумения за Северна Ирландия представляваха истинска главоблъсканица за преговарящите от ЕС и Обединеното кралство. Ирландският вицепремиер Саймън Харис вече заяви, че „съжалява“ за 15-процентното мито, въпреки че приветства напредъка, който намалява „несигурността“.

3. Доналд Тръмп може да промени мнението си
Според Карстен Никел, заместник-директор на английската консултантска фирма Teneo, споразумението остава „просто политическо споразумение на високо равнище“, което не може да замести внимателно изработено търговско споразумение. „Това създава риск от различия в тълкуването по време на изпълнението, както видяхме веднага след сключването на американско-японското споразумение“, каза Никел.

Веднага след постигнатото споразумение високопоставен представител на американската администрация заяви във Вашингтон, че Доналд Тръмп запазва възможността да увеличи митата в бъдеще, ако европейските страни не спазват инвестиционните ангажименти, съдържащи се в споразумението.

4. Рискове за германската промишленост
Германският канцлер Фридрих Мерц приветства новото споразумение. Според него то позволява да се избегне търговски конфликт, който би засегнал германската икономика, ориентирана към износа, и нейния автомобилен сектор. Германските автомобилни производители Volkswagen, Mercedes и BMW бяха сред най-тежко засегнатите от американските мита от 27,5% върху вноса на автомобили и резервни части, които са в сила в момента.

Въпреки това мощната германска федерация на индустриалните групи BDI изрази своето разочарование. „Дори мито от 15% ще има огромни негативни последствия за германската индустрия, ориентирана към износ“, заяви Волфганг Нидермарк, член на ръководството на федерацията. Въздействието на митата може да бъде значително за някои предприятия: автомобилният производител Volkswagen съобщи, че е претърпял спад от 1,3 млрд. евро в печалбите си поради увеличението на американските мита.

5. Тези мита остават значително по-високи от историческите нива
Урсула фон дер Лайен представи споразумението като „добро споразумение“, което ще донесе „стабилност и предвидимост“. Първоначалната цел на Брюксел обаче беше тарифно споразумение „нула за нула“, а митата остават значително по-високи от историческите нива. „Парализиращата несигурност е до голяма степен премахната и споразумението е приемливо за ЕС“, заяви Холгер Шмидинг, главен икономист в банката Berenberg. „Тръмп може да твърди, че асиметричното споразумение е победа за него. Но, разбира се, резултатът остава лош в сравнение със ситуацията, която съществуваше, преди той да започне търговските си войни“, каза Шмидинг.

Много икономисти предупреждават, че американските потребители рискуват да поемат разходите за тези мита, тъй като компаниите ги прехвърлят върху крайните цени. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон