САЩ и ЕС постигнаха търговско споразумение за митата след „трудни преговори“

Фон дер Лайен го определи като „огромно споразумение“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обявиха, че са постигнали споразумение за прекратяване на трансатлантическия търговски конфликт и предотвратяване на пълномащабна търговска война.

Споразумението беше постигнато, докато часовникът отброяваше последните минути до крайния срок 1 август, в който ЕС трябваше да сключи споразумение с Вашингтон – или да се изправи пред всеобщо 30% мито.

„Постигнахме споразумение. То е добро за всички“, заяви Тръмп след среща с Фон дер Лайен в неговия голф курорт в Търнбери, Шотландия.

Фон дер Лайен също го определи като „огромно споразумение“, постигнато след „трудни преговори“.

Тръмп каза, че споразумението включва базово мито от 15% върху износа на ЕС за САЩ – същото ниво, каквото е договорено с Япония — включително за ключовия автомобилен сектор на блока, който в момента се облага с 25%, предаде АФП.

„Ние се съгласяваме, че митото за автомобили и всичко останало ще бъде 15%“, посочи той.

Американският президент също така заяви, че блокът се е съгласил да закупи „енергия на стойност 750 милиарда долара“ от САЩ, както и допълнителни инвестиции в страната на стойност още 600 милиарда долара.

Преговаряйки от името на 27-те страни от ЕС, Европейската комисия на Фон дер Лайен се бореше усилено да спаси търговските отношения на стойност 1,9 трилиона долара годишно в стоки и услуги.

„Това е добра сделка. Тя ще донесе стабилност. Ще донесе предвидимост. Това е много важно за нашите предприятия от двете страни на Атлантическия океан“, каза Фон дер Лайен.

Брюксел и Вашингтон се споразумяха и за двустранно освобождаване от мита за ключови стоки, включително самолети.

Фон дер Лайен посочи, че продуктите включват определени химикали, полупроводниково оборудване, някои селскостопански продукти и критични суровини.

Председателят на Европейската комисия също така съобщи, че блокът ще закупи „значителни“ количества енергия от САЩ като част от трансатлантическото търговско споразумение, заменяйки руските източници.

„Закупуването на енергийни продукти от САЩ ще разнообрази нашите източници на доставки и ще допринесе за енергийната сигурност на Европа. Ще заменим руския газ и петрол със значителни покупки на втечнен природен газ, петрол и ядрени горива от САЩ“, заяви тя.

Фон дер Лайен каза, че покупките ще възлязат на приблизително 750 милиарда долара, разпределени равномерно за три години.

„Искаме напълно да се отървем от руските изкопаеми горива“, подчерта председателят. Тя добави, че е за предпочитане да се купува „по-достъпен и по-добър“ втечнен природен газ от САЩ. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон