Представителите на Федералния резерв на САЩ изразиха през декември загриженост, че борбата с инфлацията може да е „забуксувала“ през последните месеци. Те прецениха и вероятното въздействие на търговските политики на Тръмп, според протокола от срещата.
Миналия месец централната банка гласува с 11 на 1 гласа в полза на намаляването на лихвените проценти с четвърт пункт и сигнализира за по-бавен темп на предстоящите съкращения, което породи опасения, че може да се наложи лихвените проценти да останат по-високи за по-дълго време.
Решението беше взето на фона на слабото повишение на инфлацията през последните няколко месеца на годината, което отдалечи предпочитания от Фед измерител на инфлацията от дългосрочната му цел от два процента.
Същевременно растежът остана стабилен, а пазарът на труда - относително устойчив, което намали натиска върху Фед за бързо намаляване на лихвените проценти.
Решението на Фед да намали лихвите до 4,25-4,50 % не беше единодушно - необичайно явление - като президентът на Фед за Кливланд Бет Хамак гласува лихвите да останат непроменени.
По време на заседанието „няколко“ членове на Комитета за определяне на лихвените проценти на Фед изразиха загриженост, че „дезинфлационният процес може да е спрял временно или отбелязаха риска, че това може да се случи“, заяви Фед в протокола от заседанието. „Почти всички участници прецениха, че рисковете за инфлационните перспективи са се увеличили“, се казва още в доклада.
Служителите на Фед бяха загрижени и за това как да моделират вероятното въздействие на промените в търговската и имиграционната политика, обещани от Доналд Тръмп, върху борбата с инфлацията - въпреки че не споменаха по име новоизбрания президент републиканец.
Екипът на Тръмп обеща да наложи мащабни мита върху стоките, влизащи в Съединените щати, и да депортира милиони работници без документи, което накара много икономисти да прогнозират, че инфлацията може да бъде по-висока от предварително предвидената, а растежът - по-нисък.
Тръмп и неговите икономически съветници оспориха тези предположения, настоявайки, че политиките му ще бъдат едновременно дезинфлационни и стимулиращи растежа.
„Неотдавнашните по-високи от очакваното показания за инфлацията и ефектите от потенциалните промени в търговската и имиграционната политика подсказаха, че процесът може да отнеме повече време от предварително очакваното“, заяви Фед.
Някои служители решиха да включат в икономическите си прогнози предположенията за търговията и имиграцията, докато други предпочетоха да не го правят, а някои отказаха да кажат дали го правят или не.
Няколко участници казаха също, че „може да се окаже трудно да се разграничат по-трайните влияния върху инфлацията от потенциално временните, като например тези, произтичащи от промени в търговската политика“.
Според данни на CME Group търговците на фючърси виждат приблизително 95% вероятност Фед да запази основния си лихвен процент непроменен при следващото решение за лихвите по-късно този месец. | БГНЕС