САЩ отпускат 1,5 млрд. долара безвъзмездна помощ на производител на чипове

Обвързващият договор осигурява до 1,5 млрд. долара пряко финансиране и е в рамките на Закона за чиповете и науката (ЗЧН).

Правителството на САЩ финализира договор за безвъзмездна помощ с производителя на чипове GlobalFoundries (GF), за да подкрепи инвестициите му в производството на полупроводници, предаде АФП.

Обвързващият договор осигурява до 1,5 млрд. долара пряко финансиране и е в рамките на Закона за чиповете и науката (ЗЧН) - пакет от стимули за насърчаване на научните изследвания и производството на полупроводници в САЩ.

САЩ произвеждат едва около 10% от световното предлагане на чипове. 

„Инвестирайки в местния производствен капацитет на GF, ние помагаме за осигуряването на стабилни вътрешни доставки на чипове, които се намират във всичко - от домашната електроника до съвременните оръжейни системи“, заяви министърът на търговията на САЩ Джина Реймондо.

Окончателното възлагане идва след предварителното споразумение, обявено през февруари, и означава, че средствата могат да започнат да постъпват, когато бъдат постигнати основните етапи.
Съобщението идва около два месеца преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който преди това критикуваше ЗЧН.

Отпускането на наградата има за цел да подкрепи по-широки инвестиции на стойност около 13 млрд. долара от страна на GF през следващите около 10 години в производствените ѝ обекти в Ню Йорк и Върмонт, съобщиха от Министерството на търговията.

„Това ще подобри конкурентоспособността на САЩ в производството на полупроводници от сегашно поколение“, добавиха от ведомството.

В обектите се произвеждат полупроводникови технологии в ключови области като автомобилостроенето, авиацията и отбраната, както и комуникациите.

„Понастоящем има само 4 компании извън Китай, които предоставят леярски възможности в мащаба на GF“, заявиха от търговското министерство.

GF е единствената от тези фирми със седалище в САЩ.

Очаква се инвестицията на компанията да създаде около 1000 работни места в производството на двата обекта. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон