САЩ развиват отбранителните и търговските отношения с Турция

Съединените щати и Турция напоследък имат общи позиции и подобряват отношенията си в областта на отбраната и търговията, заяви високопоставен служител, цитиран от в. „Сабах“.

"Особено през последните месеци двете държави развиха общи области. Наблюдаваме подобрения в областта на отбраната, търговията и междуличностните отношения", заяви посланикът на САЩ в Анкара Джеф Флейк пред частната телевизия НТВ.

Забележките на Флейк дойдоха, след като съюзниците от НАТО започнаха всеобхватни разговори, за да обсъдят усилията за преодоляване на дълбоките политически разногласия и подобряване на сътрудничеството в други области.

Разговорите бяха проведени в рамките на пътуването на външния министър Хакан Фидан до Вашингтон миналата седмица и срещата му с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.

Разговорите бяха съсредоточени върху теми, обхващащи Сирия, руската инвазия в Украйна, сътрудничеството в областта на отбраната, енергетиката, борбата с тероризма и израелско-палестинския конфликт.

Турция и САЩ могат да се похвалят с дълга история на военно и икономическо сътрудничество. През последните години обаче връзките им се отдалечиха от стратегическо партньорство, тъй като разногласията между двамата дългогодишни съюзници се задълбочиха.

Конгресът на САЩ неотдавна одобри отдавна търсената от турското правителство продажба на изтребители F-16 на стойност 20 млрд. долара на Турция, след като Анкара официално ратифицира кандидатурата на Швеция за членство в НАТО.

Оттогава насам американски официални лица започнаха да описват желанието на двете страни да задълбочат разговорите в областите, в които двете страни могат да си сътрудничат.

Флейк изрази подкрепа за продажбата на военни самолети F-16 на Турция и заяви, че въпросът за изтребителите F-35 също е бил на дневен ред по време на разговорите миналата седмица.

Турция се стремеше да закупи F-35, преди да поиска да закупи F-16, но САЩ я отстраниха от многонационалната програма за закупуване и подпомагане на разработването и изграждането на бойните самолети през 2019 г., след като тя се сдоби със S-400 от Русия.

Вашингтон твърдеше, че системите за противоракетна отбрана представляват риск за модерния изтребител, докато Анкара настояваше, че те няма да бъдат интегрирани в системите на НАТО.

Турция е поръчала около 100 F-35, а нейни компании произвеждат около 900 части от изтребителя.

"Както вече беше обсъдено, въпросът за S-400 остава нерешен. Искаме да намерим решение", заяви Флейк.

Той припомни неотдавнашното посещение на заместник-държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд, която заяви, че Вашингтон е отворен да приеме Турция обратно в програмата за изтребители F-35, ако въпросът за системата за противовъздушна отбрана S-400 бъде решен.

Флейк заяви, че Нюланд е "предложила решение".

"Имаме желание да преодолеем проблема, просто все още не сме успели", добави той.

Флейк заяви, че търговските отношения между двете страни "наистина се развиват добре".

Двете правителства са си поставили за цел да достигнат обем на двустранната търговия от 100 млрд. долара през следващите години.

"Има 60% увеличение в сравнение с преди няколко години, достигайки обем от 35 млрд. долара. Въпреки че целта за достигане на 100 млрд. долара е амбициозна, бих искал да кажа, че тя е постижима при тази динамика",отбеляза посланикът.

Флейк заяви, че макар Турция и Америка да не се разбират винаги по въпроса за Сирия, двете страни се стремят към сътрудничество за постигане на мир в Сирия и региона.

"Тюркя е важен съюзник в борбата срещу ИДИЛ. Макар че Турция и Америка не винаги са на едно мнение, особено по отношение на Северна Сирия, двете страни проучват възможности за сътрудничество за постигане на мир в региона и изкореняване на ИДИЛ", добави той. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон