Изчистването на токсичните „вечни химикали“ от тялото може да зависи от червата – или по-точно, от микробите, които ги населяват.
Изследване, публикувано в списание Nature Microbiology, показва, че някои чревни микроби могат да абсорбират пер- и полифлуороалкилови вещества (PFAS) – т.нар. „вечни химикали“. При опити с мишки, съдържащи тези бактерии, е установено, че те изхвърлят PFAS чрез изпражненията си, което предполага, че микробите в червата може да са естествени съюзници в прочистването на организма от тези замърсители.
Бактериите често се сблъскват с химикали като пестициди и имат механизми за справяне с тях. „От гледна точка на бактериите – химикалът си е химикал,“ обяснява молекулярният биолог Кираан Патил от Университета в Кеймбридж. Предишни изследвания вече са показали, че чревните микроби могат да улавят и съхраняват неочаквани вещества, включително лекарства. Но досега не беше ясно как реагират на замърсители като PFAS, които хората приемат чрез храна или вода.
PFAS се използват широко в продукти, които са водо- или петноустойчиви – включително незалепващи съдове за готвене и дъждобрани. Веществата обаче са свързани със здравословни проблеми като висок холестерол, забавено развитие и някои видове рак, което кара учените да търсят алтернативи. Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, PFAS се откриват в почти всички американци.
Изследователите изложили човешки чревни бактерии на два често срещани вида PFAS, както и на други замърсители. В различни концентрации няколко бактериални щама – включително E. coli – абсорбирали значително количество от веществата в лабораторни условия, като ги съхранявали във вид на струпвания вътре в клетките си, без да се наблюдават вредни ефекти. Микробите усвоили между 20% и 75% от наличните химикали.
Още по-интересно – мишки с т.нар. „човешки“ чревен микробиом (чиито черва са изчистени от естествените микроби и повторно „заселени“ с човешки бактерии) отделяли повече PFAS с изпражненията си в сравнение с мишки без чревни микроби. Това подсказва, че чревната микрофлора може действително да подпомага елиминирането на тези вещества от организма.
За да се провери дали същото се случва и при хора, учените планират да проследят разликите в чревната флора и нивата на PFAS при хора, живеещи в една и съща среда. Друга възможност е прилагането на пробиотици, съдържащи бактерии, които абсорбират „вечните химикали“, и наблюдение на ефекта им върху концентрациите в организма.
Макар досегашните усилия да са насочени основно към премахване на PFAS от околната среда, това откритие може да предложи нови начини за прочистване и на самия човешки организъм. „Нашият чревен микробиом прави много неща за нас“, казва Патил. „А сега се оказва, че може би ни помага и в борбата с PFAS.“ | БГНЕС