Администрацията на президента Джо Байдън сигнализира, че ще отложи проекта за азиатски търговски пакт, който трябваше да бъде разкрит на среща на върха в Сан Франциско, след като беше Байдън изправен пред критика в страната.
Байдън, приветствайки 20 други членове на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Сан Франциско, където ще се срещне в кулоарите с китайския президент Си Дзинпин, се очакваше да обяви значителен напредък по зараждащата се търговска сделка.
Но министърът на финансите Джанет Йелън каза, че все още има да се работи по най-спорната част от така наречената Индо-тихоокеанска икономическа рамка за просперитет (IPEF) - търговския компонент.
„Има значителен напредък, но изглежда, че не е пълен... вероятно ще изисква допълнителна работа“, каза тя пред репортери след водещите разговори на финансовите министри от АТИС.
„Въпреки това, в редица области, които смятам, че са критично важни за Съединените щати, като веригите за доставки, околната среда, устойчивото финансиране, постигнахме огромен напредък. Постигнахме напредък и в търговията, но не изглежда достатъчен", добави Йелън.
IPEF е доста под традиционната търговска сделка, тъй като не предлага търговски достъп.
Въпреки това ще има за цел да установи стандарти за бизнеса в около 40% от глобалната икономика, включително три от петте най-големи икономики в света - Съединените щати, Япония и Индия.
IPEF включва също Австралия, Южна Корея и голяма част от Югоизточна Азия, но не и Китай, тъй като Съединените щати отново се опитват да наложат лидерска роля в Азия.
Сенатор Шерод Браун, член на Демократическата партия на Байдън, близка до профсъюзите, който е изправен пред преизбиране следващата година в бойното поле Охайо, в навечерието на срещата на върха призова за пълно премахване на търговията от IPEF.
„Всяко търговско споразумение, което не включва приложими трудови стандарти, е неприемливо“, заяви Браун.
Демократите се радват само на слабо мнозинство в Сената и някои в партията се опасяват, че IPEF може да бъде повторение на Транстихоокеанското партньорство, по-амбициозна търговска сделка, която бившият президент Барак Обама предложи на азиатските съюзници.
Доналд Тръмп заклейми тази сделка като пренебрегваща интересите на работниците в САЩ и се оттегли веднага от нея след влизането си в Белия дом през 2017 г. /БГНЕС