Изглежда, че Румъния е готова да се присъедини към три други европейски държави и да забрани вноса на украинско зърно, с което се спъват усилията на Киев да деблокира износа през Източна Европа и да спаси военното споразумение за превоз на хранителни продукти през Черно море.
Невъзможността да се възобнови износът за източноевропейските страни или да се осигури удължаване на срока на сделката за черноморското зърно ще задържи големи количества зърно в Украйна, което ще засегне нейния износ и ще доведе до допълнителни икономически проблеми за Киев, който се сражава с руските войски.
Разговорите между Киев и Варшава продължиха втори ден, след като държавите - членки на Европейския съюз Полша, Унгария и Словакия наложиха забрани за внос, за да защитят пазарите си от приток на по-евтини доставки след руската инвазия в Украйна.
Управляващата в Румъния Социалдемократическа партия /PSD/ засили натиска върху Киев, като заяви, че ще поиска от коалиционното правителство да одобри извънреден указ за налагане на временна забрана за внос на украинско зърно, въпреки че желае транзитът да продължи.
"PSD ще поиска от управляващата коалиция да вземе политическо решение, което да даде възможност на ... правителството да издаде указа", заяви партията, в чиито редици е министърът на земеделието.
Министърът на земеделието на Украйна ще разговаря в сряда с Румъния, чието черноморско пристанище Констанца е преработило около 12 млн. тона украинско зърно от началото на войната.
В Източна и Централна Европа се натрупват големи количества украинско зърно, а заради ниските световни цени и търсенето зърното не може да бъде продадено бързо.
Затрудненията намалиха цените и засегнаха продажбите на местните земеделски производители, като оказаха политически натиск върху регионалните правителства.
Полша, чиято управляваща националистическа партия "Право и справедливост" е изправена пред избори тази година и разчита на подкрепата на селските райони, отиде по-далеч от останалите, като спря украинското зърно и храни да преминават транзитно и забрани вноса.
Полският министър на земеделието Роберт Телус заяви, че Варшава търси решение, позволяващо транзит до Европа.
"Разговаряме с ЕС и Украйна, за да намерим решение. Искаме тези продукти да отидат в Европа, но да влязат навътре в територията й", каза той преди втория ден от разговорите във Варшава.
ЕС разкритикува Полша, Унгария и Словакия за въвеждането на индивидуални забрани, а пратеници на ЕС ще обсъдят мерките днес, заяви високопоставен служител на ЕС.
България също обмисля да въведе забрана. Чешката република обаче заяви, че няма да наложи забрана за себе си, а ще поиска решение на ниво ЕС.
Украинска делегация, водена от заместник министър-председателя Олександър Кубраков проведе разговори в Турция относно статута на Черноморската инициатива за зърно, чийто срок изтича на 18 май.
Инициативата, договорена с посредничеството на Турция и ООН през юли миналата година, имаше за цел да облекчи недостига на храни в световен мащаб, като позволи да се възобнови износът от три блокирани пристанища в Украйна, която получава голяма част от брутния си вътрешен продукт от продажбата на зърно и храни.
Не е ясно дали то ще бъде удължено, тъй като Русия твърди, че друго споразумение, предназначено да облекчи нейния износ на селскостопански продукти и торове, не е било спазено.
В понеделник Киев заяви, че черноморският коридор за зърно е заплашен от "затваряне", защото Русия блокира проверките на товарните кораби.
Руската информационна агенция РИА заяви, че инспекциите са започнали отново вчера, но високопоставен украински служител заяви пред Ройтерс: "Нищо не е решено."
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова Русия да възобнови сътрудничеството, като заяви в Токио, че тя "нарушава обещанията си към страните по света, които са зависими от зърното, което не може да излезе от Украйна през последните няколко дни"./БГНЕС