Служителите в централата на Салвамонт, румънската планинска спасителна служба, гарантират спокойствие и ефективност.
Когато Диана и приятелят ѝ звънят панически на спешния номер 112 в 15:00 ч. на 9 юли, обаждането е прехвърлено тук.
Сергиу Фрушиною, който в този ден е бил дежурен, веднага тръгва с два екипа. Единият се приближава към мястото на инцидента отгоре, а другият - отдолу. Мечките рядко нападат хора, освен при самозащита - затова Серджу предполагал, че това ще бъде обикновена спасителна мисия.
На мястото на инцидента те откриват разстроения приятел на жената. Мечката била сграбчила Диана и я хвърлила в овраг. Спуснали се по въже и открили мечката да стои над жертвата.
Мечката нападнала спасителния екип, който се защитавал с лютив спрей, петарди и камъни, докато пристигнал ловец и застрелял мечката. Било твърде късно за Диана, която лежала по корем, а главата ѝ била в потока.
"Дори падането или нараняванията да не я бяха убили, водата можеше да я убие", каза ми Сергиу.
Според него грешката на Диана е била, че е избягала, когато се е сблъскала с мечката. Сергиу е израснал в тези планини и е имал стотици срещи с мечки, без да се стига до инциденти, каза той.
Стандартният съвет е да вдигате шум, докато се движите в територията на мечките. Ако срещнете мечка, застанете тихо и спокойно, след което се отдръпнете бавно. Както и при кучетата, най-лошото, което можете да направите, е да побегнете, тъй като животното със сигурност ще ви последва.
В основата на пътеката, по която Диана се изкачва този ден, става ясно защо мечката е била на пътеката. Три големи контейнера за битови отпадъци, останките от клетка около единия, стоят отворени. Единият от тях е преобърнат, а на голяма площ са разхвърляни гниеща храна, консерви и пластмаса.
Около 8000 мечки живеят в Карпатите, един от последните диви региони в Европа, чието местообитание постоянно се разрушава от изсичането на горите, разрастването на градовете и туризма.
Бившият министър на околната среда Барна Танцош е автор на новия закон, приет от Камарата на депутатите и одобрен от президента Клаус Йоханис през юли, който позволява на хората да убият до 500 мечки през следващите 18 месеца.
"Популацията на мечките в Румъния се увеличава всеки ден, всеки месец, всяка година, така че ако не направим нещо, ще имаме хиляди, десетки хиляди мечки, което не е добре нито за хората, нито за мечките", каза г-н Танцош."Така че трябва да установим контрол, нуждаем се от баланс в отношенията между хората и мечките, от конфликти и контакти".
Според Кристи Ремус Пап, ръководител на отдела за едрите хищници в Световния фонд за дивата природа, новият закон няма да подобри положението, а може да го влоши.
Той признава, че броят на "проблемните" мечки нараства, но няма точна статистика за това колко са мечките като цяло.
Във всеки случай броят не е от значение, казва той: "Трябва да се справим с първопричините за конфликтите, като започнем от масовото хранене на мечките в близост до населените места и покрай пътищата в туристическите райони".
От комунистическата епоха ловните дружинки са задължени по закон да подхранват мечките - практика, която първоначално е имала за цел да улесни отстрела им и да ги държи далеч от градовете, но сега се прави отчасти заради туроператорите, които искат да гарантират на клиентите си, че ще видят мечки.
В социалните мрежи е пълно с видеоклипове на туристи, които хранят мечки от колите си. Бъдеща промяна в закона би могла да доведе до глоби за тези, които правят това.
С известен успех са изпробвани и други методи за управление на мечките - като упояване и извеждане на мечките в диви райони на планините. Но сега, когато мечките са придобили навика да нахлуват до кофите за боклук или да просят храна, дори природозащитниците казват, че може би няма алтернатива на избиването им. І БГНЕС