РСМ под лупа за злоупотреби с европейски пари

Харченето на европари в Северна Македония е под лупа на Европейската служба за борба с измамите. През последните пет години от 36 разследвания в страните от Западните Балкани половината или 18 са в Северна Македония. Европейският посланик Дейвид Гиър очаква прокуратурата да си свърши работата.

Следователи от Европейската служба за борба с измамите (OLAF) се очаква скоро да пристигнат в Скопие, предава Радио Свободна Европа от вътрешни източници, участващи в разследването.

Това се случва, след като Службата, която отговаря за одита на средствата за страните членки на Европейския съюз и други страни, които се възползват от тези фондове, започна 36 разследвания за страните от Западните Балкани, но половината от тях са точно за злоупотреби в Република Северна Македония. Разследванията са проведени през последните 5 години, като според данните, публикувани в годишните доклади на OLAF, страната с най-голям брой започнали разследвания в Западните Балкани е Северна Македония.

„От началото на разследванията OLAF изпрати седем препоръки до европейските институции и македонските власти“, се казва в съобщението на OLAF.

Според докладите на OLAF това означава, че от 18 разследвания за пет години 7 са приключени, а ако се гледа по години, 2021 е годината, в която са открити най-много или 8 разследвания за евентуално злоупотреба с европейски пари. Три от тези разследвания са приключени с изпълнението на препоръките на OLAF.

Посланикът на Европейския съюз в страната Дейвид Гиър смята, че хората, които злоупотребяват с парите на европейските данъкоплатци, всъщност мамят гражданите на Северна Македония. Ако разследванията на OLAF доведат до съмнения за престъпни дейности, тези случаи ще бъдат препратени на прокуратурата, заяви той.

„Това показва колко сериозно ЕС подхожда и проверява начина, по който се харчат парите на европейските данъкоплатци в Северна Македония. Искам да подчертая, че OLAF е много сериозен орган, който прави разследвания за това как се харчат парите от ЕС. Мога да потвърдя, че има различни субекти, които са част от тези разследвания“, каза европейският посланик Гиър.

IPARD продължава да е най-рисковата област за злоупотреби с европейски пари

Най-рисковата област за възможни злоупотреби продължават да бъдат фондовете IPARD за подпомагане и развитие на земеделието, защото тук се конкурират физически лица, казаха източници от македонските институции, участващи в разследването. Министерството на земеделието казва, че разследванията, водени от OLAF, са редовна процедура по сигнали, но това не означава, че откритите случаи, които се разследват, винаги трябва да завършват с установени нередности.

„Независимо от броя на откритите разследвания, те не означават, че системата не работи. Смятаме, че не е необходимо да се правят прибързани заключения. Когато говорим за IPARD, винаги подчертаваме огромния успех, който Северна Македония постигна и се издигна до лидерска позиция в региона на Западните Балкани“, заявиха от Министерството на земеделието.

Две разследвания са с повдигнати обвинения, присъди няма

От прокуратурата не съобщават и кои случаи се разследват от OLAF. Те споделят, че съвместно с други институции, чиято компетентност е разкриването на икономически престъпления, работят за разкриване на евентуалните извършители.

„Чрез мрежата AFCOS и Прокуратурата за връзки на Република Северна Македония в Eurojustice сме в постоянна комуникация и сътрудничество с Европейската служба за борба с измамите – OLAF в посока откриване и наказателно преследване на извършители, злоупотребили с европейски средства. В резултат на това сътрудничество в момента има две дела за преследване на организираната престъпност и корупция, които са в процес на съдебно производство. Останалите случаи, по които прокуратурата сътрудничи на OLAF, са в досъдебно производство и по тях не могат да се споделят подробности”, съобщиха от прокуратурата.

По делото за злоупотреба с европари, където бившият директор на Националната агенция за европейски образователни програми и мобилност Лидия Димова е първо обвинена в злоупотреба с 320 000 евро. Условна присъда лишаване от свобода има само за един от призналите се за виновен подсъдими.

Делото срещу Яхи Яхия, бивш държавен секретар в Министерството на информационното общество е за неправомерно получаване на 42 000 евро, а на "съдружника" му 57 000 евро. Заради извършените злоупотреби държавата ще трябва да върне 1 753 927 евро.

OLAF информира, че в случаите, когато са очевидни злоупотреби, досиетата по случая се предават на съответните правоприлагащи органи от съответните държави за започване на наказателни разследвания. Разследването на OLAF обаче не винаги води до откриване на виновните, тъй като има различни практики за отправяне на препоръки. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон