на основна екосистема, на която разчитат семействата, оставяйки много деца без достъп до адекватна храна, вода, здравни грижи и училища“, заяви ръководителят на УНИЦЕФ Катрин Ръсел в изявление.
Според агенцията произтичащата от това проРекордната суша се отразява тежко на коренното население и други общности в Бразилия, Колумбия и Перу, които разчитат на корабни връзки, заявиха от агенцията на ООН, предаде АФП.
„Свидетели сме на опустошаванетодоволствена несигурност увеличава риска от недохранване на децата, а по-малкият достъп до питейна вода може да стимулира ръст на инфекциозните заболявания.
Само в бразилския регион на Амазонка повече от 1700 училища и над 760 медицински клиники трябваше да затворят или да станат недостъпни поради ниското ниво на реките.
В Амазония в Колумбия липсата на питейна вода и храна принуди 130 училища да преустановят учебните занятия. В Перу повече от 50 клиники бяха недостъпни.
УНИЦЕФ заяви, че се нуждае от 10 млн. долара през следващите месеци, за да помогне на засегнатите общности в тези три държави, включително чрез осигуряване на вода и изпращане на здравни бригади.
Агенциите за наблюдение на времето като Обсерваторията на Земята на НАСА и службата „Коперник“ на ЕС твърдят, че сушата в басейна на Амазонка от втората половина на миналата година е причинена от климатичното явление „Ел Ниньо“ 2023-2024 г. в Тихия океан.
Според бразилски експерти за това е виновна и климатичната криза.
Недостатъчните дъждове и намаляването на реките в жизненоважната тропическа гора изостриха горските пожари, нарушиха производството на електроенергия от водноелектрически централи и изсушиха реколтата в някои части на Бразилия, Боливия, Колумбия, Еквадор, Перу и Венецуела. | БГНЕС