Срещата в град Казан е най-големият дипломатически форум в Русия, откакто Путин нареди на войските да навлязат в Украйна през 2022 г., предизвиквайки порой от западни санкции и международно осъждане.
Около 20 лидери, включително от Китай, Индия, Турция и Иран, се събират в централния град Казан, където ще разглеждат теми като разработването на международна платежна система, ръководена от БРИКС, и конфликта в Близкия изток.
Москва разглежда платформата като алтернатива на ръководените от Запада международни организации като Г-7 - позиция, подкрепяна от ключовия съюзник китайския президент Си Дзинпин.
„Процесът на формиране на многополюсен световен ред е в ход - динамичен и необратим процес“, заяви Путин при официалното откриване на срещата на върха.
Организацията БРИКС „укрепва авторитета си в международните отношения“, заяви Путин, като призова членовете ѝ да обмислят как могат да решат най-належащите въпроси от световния дневен ред, включително „острите регионални конфликти“.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш пристигна в Русия, за да участва в срещата на върха - първото му посещение в страната от повече от две години, което предизвика презрението на Украйна.
По време на разговорите с лидери, сред които Си и индийският министър-председател Нарендра Моди, Путин приветства тесните връзки и „стратегическите партньорства“ на Москва с нейните партньори.
Междувременно Си похвали „дълбоките“ връзки на Китай с Русия в един, по думите му, „хаотичен“ свят.
Отношенията между Русия и Китай са „дали силен тласък на развитието, съживяването и модернизацията на двете страни“, заяви Си.
Путин заяви, че вижда отношенията с Пекин като основа на глобалната „стабилност“.
Сигурността в Казан е затегната около срещата на върха, съобщават журналисти на АФП от мястото на събитието.
Околностите на Татарстан, които се намират на около 1000 км от границата с Украйна, и преди са били обект на атаки с дронове от страна на Киев.
Москва обаче възнамерява да не допусне конфликтът да засенчи срещата на върха и подготвя топло посрещане на пристигащите лидери.
Жени, облечени в традиционни татарски носии, посрещнаха пристигащите делегации, на които бяха предложени сладки татарски сладкиши от брашно и мед.
Започнала през 2009 г. с четирима членове - Бразилия, Русия, Индия и Китай, БРИКС оттогава се разшири и включи други нововъзникващи държави като Южна Африка, Египет и Иран.
В подкрепа на виждането си за групата като предизвикателство за Запада, Путин ще проведе отделни разговори с президента на Иран Масуд Пезешкян и президента на Венецуела Николас Мадуро.
Той ще се срещне и с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Турция, която е член на НАТО, се представя за възможен посредник между Русия и Украйна и се стреми към топли отношения с Москва.
Гутериш ще проведе разговори с Путин в четвъртък, на които двамата ще обсъдят конфликта в Украйна, съобщиха от Кремъл.
Киев се обяви против пътуването на ръководителя на ООН Гутериш.
„Генералният секретар на ООН отхвърли поканата на Украйна за първата световна среща на върха за мир в Швейцария. Той обаче прие поканата за Казан, отправена от военнопрестъпника Путин“, заяви външното министерство на страната в публикация на X.
Говорителят на ръководителя на ООН заяви, че пътуването е част от редовното му присъствие в „организации с голям брой важни държави членки“ и заяви, че то дава възможност да „потвърди добре известните си позиции“ относно конфликта в Украйна „и условията за справедлив мир“. | БГНЕС