Протест в защита на Благомир Коцев в София

Според Кирил Петков "това е крачка към промяната"

В центъра на София се провежда протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев и срещу продължаващия съдебен процес над бившия заместник-кмет на София Никола Барбутов, предаде репортер на БГНЕС.

Протестът е организиран от „Продължаваме промяната“. Неговото мото е „Свобода за политическите затворници“. Организаторите смятат, че задържането на Коцев е политическа саморазправа и настояват за неговото освобождаване. ВКС реши, че делото срещу Коцев трябва да се гледа във Варна. 

Протестиращите носят плакати: "Откога съдът е прокуратура", "Освободете политическите затворници", "Благо е в ареста, защото е кмет" и др. Те блокираха движението пред триъгълника на властта". 

Пред протестиращите говори Ивайло Мирчев, съпредседател на „Да, България“. 

„Ще трябва да се пооцапаме! Няма да стане, докато си пием соевото лате и се загръщаме с шалчето. Ще трябва да се сбием с прасетата! Ще трябва да влезем в кочината... Няма да ни стигнат 300 000 гласа. Няма да стане така. В България няма свобода, няма демокрация“, каза той.

Лена Бориславова съобщи, че днес за първи път Коцев и Барбутов са били пуснати да се разходят в двора на затвора след 130 дни в ареста.

Според Кирил Петков „това е крачка към промяната, която ще увлече и онези, които не идва“.  Адвокатката на Коцев Ина Лулчева съобщи на протестиращите, че благодарение на натиска Благомир Коцев и Никола Барбутов вече са събрани в една килия  и е направен някакъв ремонт на килията. 

Протестът в София прерасна в шествие, което стигна до Орлов мост. 

Протест и във Варна

За тринадесети пореден път центърът на Варна бе изпълнен с протестиращи, настояващи за освобождаването на задържания кмет на града Благомир Коцев, предаде кореспондентът на БГНЕС. 

Около 500 души се събраха пред сградата на Общината, носейки плакати с надписи „Благо е в ареста, защото е кмет“, „Освободете политическите затворници“, “Europe, let’s fight the mafia together!” и др.

Демонстрантите осветиха сградата на Общината с фенерчетата на телефоните си и скандираха „Варна за Благо!“ и „Свобода!“. Множеството блокира и кръстовището пред Общината за около 20 минути. 

Временно изпълняващата длъжността кмет на Варна Снежана Апостолова се обърна към хората с изявление: „Нашата битка не е приключила, докато Благо не се прибере при семейството си и при децата си - при сина си и при дъщеря си, която вече повече от 4 месеца не го е виждала. Ние продължаваме заради Благо да работим, въпреки че, както сами усещате, изобщо не е лесно в тази ситуация да се работи в Общината.“

Гълъбина Захариева, участничка в демонстрацията, сподели: „Тук съм, защото това безобразие вече трябва да престане. Искаме свободата на нашия кмет и смятаме, че минаха всички граници на нормалното. Плюс това бюджетът, който искат да приемат, е неприемлив и невъзможен.” І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон