Това е окуражаващ знак за длъжностните лица, които се борят със стагнацията.
През последните седмици Пекин обяви редица от най-агресивните мерки от години насам, насочени към стимулиране на растежа във втората по големина икономика в света, която трудно се възстановява напълно след пандемията.
Основният показател за активността в производствения сектор, индексът на мениджърите по поръчките (PMI), е 50,3 през ноември, според данните, публикувани от Националното статистическо бюро (NBS), и цитирани от АФП.
Последното отчитане на PMI бележи втори пореден месец на експанзия - показател над 50 - след петмесечен период на отрицателни стойности, който приключи през октомври.
Той се оказа по-висок от прогнозата на „Блумбърг“, според която показателят трябваше да бъде 50,2.
От края на септември насам Пекин представи редица мерки, насочени към стимулиране на растежа, включително намаляване на лихвените проценти, отмяна на ограниченията за закупуване на жилища и облекчаване на дълговата тежест за местните власти.
Икономистите обаче предупредиха, че за пълното оздравяване на китайската икономика са необходими повече преки фискални стимули, насочени към укрепване на вътрешното потребление, тъй като се засилват опасенията от подновяване на търговската война със САЩ.
Преди публикуването на данните от НБС в събота Чанг Шу и Дейвид Ку от „Блумбърг“ заявиха, че очакваното повишение на PMI през ноември „отразява сезонната тенденция за нарастване след затишието, предизвикано от празниците през октомври, а не икономика, която се подготвя“.
Пекин си поставя за цел годишен растеж през тази година от около 5% - цел, за чието постигане служителите наскоро изразиха увереност.
Много наблюдатели обаче са по-скептични, като през октомври МВФ преразгледа прогнозата си за икономическия растеж на Китай през тази година до 4,8%.
Международният валутен фонд очаква този показател да се забави още повече до 4,5 % през следващата година. | БГНЕС