На 11 ноември от 11 часа на платото пред Мемориалната костница на сръбското военно гробище в Битоля се проведе държавна церемония за отбелязване на 105-ата годишнина от Деня на примирието през Първата световна война.
От името на правителството на Сърбия делегацията беше водена от държавния секретар на Министерството на труда, заетостта, ветераните и социалните въпроси Деян Антич. В нея също така участваха посланикът на Сърбия в РС Македония Невена Йованович и пратеникът по отбраната на сръбските въоръжени сили полковник Небойша Джорджевич. Те положиха цветя и венци пред мемориала. На събитието присъстваха представители на сръбската армия, на сръбските общности и асоциации.
На събитието се вееха единствено сръбски знамена и нямаше нито едно македонско. Цялото събитие бе издържано в духа на набралия през последните години мощ сръбски шовинизъм, който представя като освободителна Първата световна война за населението на Вардарска Македония. По същество събитието има за цел да укрепи сръбските позиции в РС Македония за сметка на България, да държа Скопие извън ЕС и в орбитата на Белград.
БГНЕС припомня, че през последните месеци не е минала седмица без властите в Белград под някаква форма да не стимулират езика на омразата срещу българите с измислени твърдения за „българските престъпления и окупация“ в периода на Първата световна война.
В началото на март тази година в Сурдулица, под председателството на владиката Пахомий и в присъствието на държавните секретари Миомир Джорджевич, Драган Стеванович и Деян Антич, висши военни офицери, местната власт и граждански сдружения, се проведе заседание на Изпълнителния съвет за отбелязване на „100 години от освещаването на паметната костница на Сурдулишките мъченици“.
Честванията бяха под патронажа на Александър Вучич.
Белград проведе или ще проведе серия от мероприятия, включващи тържествени научни сесии, създаване на Паметната костница, Паметна къща, отпечатване на юбилейна пощенска марка, концерт на духовна музика.
Най-отблъскващата част обаче е свързана с ученическия конкурс за деца от 7-8 клас и гимназиите, които трябва да пишат за "българските престъпления и окупация", с което омразата към българите започва да се възпитава в нашата западна съседка още от ученическата скамейка. | БГНЕС