Преговорите между Китай и ЕС за тарифите за електрически превозни средства завършиха със сериозни различия

Последните преговори за митата на Европейския съюз върху китайските електромобили приключиха в Брюксел с „големи различия“, съобщиха от Министерството на търговията на Пекин.

Брюксел реши да наложи нови мащабни мита в размер до 35,3% върху вноса на електрически автомобили, произведени в Китай.

Представители на Пекин и на 27-членния блок проведоха осем кръга преговори по въпроса в Брюксел от 20 септември насам.

„Все още има големи различия между двете страни“, се казва в изявление на министерството, в което се добавя, че то е поканило преговарящите от ЕС за по-нататъшни обсъждания в Китай.

В изявлението се казва, че преговарящите „са постигнали значителен напредък в някои области“, но „не са постигнали решение, приемливо и за двете страни“.

„Надяваме се, че ЕС може да се срещне с Китай по средата на пътя, да организира идването си в Китай възможно най-скоро и да ускори консултациите с конструктивно отношение, така че да се постигне подходящо решение възможно най-скоро“, се казва в изявлението.

Двете страни са основни икономически партньори, но през последните месеци се сблъскаха с щедрите субсидии, които Пекин отпуска за местната индустрия.

Брюксел твърди, че тази подкрепа подкопава принципа на свободната конкуренция и е помогнала да се намалят цените на китайския износ, подбивайки цените на европейските конкуренти.

Китай отрича това и осъжда митата на ЕС, като предупреждава, че те ще предизвикат търговска война.

По-рано този месец той наложи временни мита върху произведеното в ЕС бренди, което разтревожи френските производители.

Брюксел също така разследва китайските субсидии за соларни панели и вятърни турбини.

Китайското министерство на търговията предупреди преговарящите от ЕС да не определят едностранно цените на компаниите извън преговорите с Пекин.

„Ако ЕС договаря ценови ангажименти с някои компании отделно, докато преговаря с Китай, това ще разклати основите и взаимното доверие на преговорите, ще попречи на преговорите между двете страни и ще навреди на цялостния напредък на консултациите“, заяви министерството.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел се срещна и с китайския премиер Ли Цян в рамките на срещата на върха на страните от Югоизточна Азия в Лаос по-рано тази седмица.

Мишел заяви пред АФП, че след „откровените и откровени“ си разговори с Ли се надява, че в близките дни или седмици ще може да се постигне споразумение - но предупреди, че постигането му ще бъде трудно.

„Имам впечатлението, че вратата не е затворена, но това е много трудна ситуация, много е предизвикателна“, каза той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон