Гигантът Nvidia е първата компания в историята с пазарна капитализация от 4 трилиона долара

Малко след отварянето на фондовите пазари в сряда, акциите на Nvidia скочиха до 164,42 долара, което изведе компанията над прага от 4 трилиона долара. По-късно цената леко се понижи и денят приключи с капитализация малко под рекордното ниво.

 

Nvidia стана първата компания в света, чиято пазарна капитализация достигна 4 трилиона долара, отбелязвайки ново историческо постижение на фона на бурния ентусиазъм на Уолстрийт за потенциала на изкуствения интелект да преобрази глобалната икономика.

Малко след отварянето на фондовите пазари в сряда, акциите на Nvidia скочиха до 164,42 долара, което изведе компанията над прага от 4 трилиона долара. По-късно цената леко се понижи и денят приключи с капитализация малко под рекордното ниво.

„Пазарът демонстрира изключителна увереност, че изкуственият интелект е бъдещето“, заяви Стив Сосник от Interactive Brokers.
„А Nvidia е несъмнено компанията, която е най-добре позиционирана да се възползва от тази златна треска.“, добави той.
 
Водена от инженера по електроника Дженсън Хуанг, Nvidia вече има пазарна стойност, надхвърляща БВП на Франция, Великобритания или Индия – факт, който подчертава доверието на инвеститорите, че изкуственият интелект ще даде начало на нова епоха в роботиката и автоматизацията.

Скокът в акциите на Nvidia допринася и за възстановяването на по-широките борсови индекси, тъй като компанията изпреварва по ръст дори технологичния индекс Nasdaq.

Една от причините за пазарния подем е и облекчението от страна на инвеститорите, след като президентът Доналд Тръмп смекчи част от най-рестриктивните си мита, които разтърсиха пазарите по-рано през април.

Въпреки че Тръмп обяви нови търговски мерки в последните дни, американските акции остават на рекордни нива, като Nasdaq приключи сесията в сряда с нов връх.

„Пазарът сякаш се отдръпва от най-лошия сценарий по отношение на митата“, коментира Анджело Зино, технологичен анализатор в CFRA Research.
Макар Nvidia все още да е обект на американски износни ограничения към Китай, както и на несигурност около митническите политики, сделката за изграждане на AI инфраструктура в Саудитска Арабия – обявена по време на държавната визита на Тръмп през май – показва, че има и положителна страна в търговската политика на президента.

„Видяхме как администрацията използва чиповете на Nvidia като коз в преговорите“, допълни Зино. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон