Джефри Епстийн — човекът, в центъра на множество конспиративни теории, които продължават да влияят на политическия климат около президента Доналд Тръмп — беше обвинен във федерални престъпления, свързани с трафик на непълнолетни момичета за сексуална експлоатация, а по-късно бе открит мъртъв в килията си в Ню Йорк.
Шест години по-късно, смъртта на заможния и влиятелен финансист все още отеква силно в американското общество, оставяйки много въпроси без отговор.
1. Делото във Флорида
Първият сериозен сблъсък на Епстийн със закона е през 2006 г., когато родители на 14-годишно момиче подават сигнал, че той е блудствал с дъщеря им в имението си във Флорида.
Благодарение на спорно споразумение с прокуратурата, Епстийн избягва федерални обвинения, които можеха да доведат до доживотна присъда. Вместо това, през юни 2008 г. той се признава за виновен по щатски обвинения в склоняване на непълнолетна към проституция и получава присъда от малко под 13 месеца затвор. Освен това е регистриран като сексуален престъпник.
2. Делото за трафик в Ню Йорк
На 2 юли 2019 г. федерално жури в Ню Йорк повдига обвинения срещу Епстийн по две точки: конспирация с цел трафик на непълнолетни момичета и самия трафик.
Той е арестуван четири дни по-късно, но на 10 август е открит мъртъв в килията си, преди процесът да започне.
В обвинителния акт се кезва, че Епстийн е „сексуално експлоатирал и насилвал десетки непълнолетни момичета“, някои едва на 14 години, в имотите си в Манхатън и Палм Бийч. Той им е плащал стотици долари след сексуалните актове и ги е насърчавал да му довеждат и други момичета, изграждайки мрежа от малолетни жертви.
Въпреки че имената на сътрудниците му не са посочени, британската светска личност Гилейн Максуел — бивша приятелка и асистентка на Епстийн — бе осъдена през 2021 г. в Ню Йорк за трафик на непълнолетни в негова полза. Тя изтърпява 20-годишна присъда.
3. Докладът (The Memo)
Поддръжници на Тръмп, вярващи в конспирации, са обсебени от случая „Епстийн“ от години. По време на последната си президентска кампания Тръмп заяви, че „вероятно“ ще разсекрети така наречените „досиета на Епстийн“.
Гневът им се засили, когато на 7 юли Министерството на правосъдието и ФБР публикуваха съвместен доклад, според който Епстийн действително се е самоубил, не е изнудвал известни личности и не е поддържал „клиентски списък“.
В документа се казва още, че не е открито незаконно поведение от „трети лица“, и че не се предвижда допълнително разкриване на информация. Това предизвика бурна реакция сред привържениците на движението „Да направим Америка велика отново“, които вярват, че елитите от т.нар. „дълбока държава“ прикриват видни фигури от Демократическата партия и Холивуд.
Любопитно е, че тези теории обикновено изключват самия Тръмп — въпреки дългогодишното му познанство с Епстийн.
4. Тръмп и Епстийн
Доналд Тръмп, на 79 години, е поддържал приятелски отношения с Епстийн през 90-те и началото на 2000-те. До момента няма доказателства, че Тръмп е извършил нарушение, но „Уолстрийт Джърнал“ публикува на 18 юли подробности от провокативно писмо, което той е изпратил на Епстийн по случай 50-ия му рожден ден през 2003 г.
На следващия ден Тръмп заведе дело за клевета срещу Dow Jones, News Corp, двама журналисти и собственика на вестника – Рупърт Мърдок.
Освен това той нареди на главния прокурор Пам Бонди да поиска разсекретяване на показанията пред голямото жури по делото на Епстийн в Ню Йорк. В подадения документ Бонди се позовава на „огромния обществен интерес“ като основание за искането — нещо рядко срещано, тъй като тези свидетелства обикновено остават поверителни. | БГНЕС, АФП