Венецианското биенале е най-старият и престижен форум за съвременно изкуство. Той е най-голямата платформа за създаване на изкуство. Всяко негово издание се формира от международен проект, водени от темата избрана от куратора му и самостоятелни участия, както и официална паралелна програма. Част от политиката на биеналето е и опазване на околната среда и грижа за нея. Затова изборът ни е към рециклирани материали и арт материали. 60-то венецианско биенале за изкуство ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024г.
Предварителното откриване е на 17-18-19 април във Венеция.
Това заяви д-р Надежда Джакова, комисар и завеждащ филиал „Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство“ към Националната галерия, предаде репортер на БГНЕС.
Джакова добави, че Адриано Петроза е куратор на изданието, а мотото е “Чужденци навсякъде”.
“В контекста на българското участие в 60-тото издание на венецианското биенале, куратор на проекта е Васил Владимиров”, обяви тя.
“Проектът “Съседите” е създаден от Красимира Буцева, Джулиан Шехиран, Лилия Тупузова и е плод на 20-годишно научно-историческо и художествено изследване”, съобщи тя. Джакова обясни, че това е мултимедийна интерактивна инсталация, която изважда на показ премълчаните избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България. “Пресъздава частично домовете на оцелелите, където се случват срещите и разговорите с тях. “Съседите” ще е част от разказа ни за 11-тото национално участие на България във венецианското биенале”, обяви тя.
Васил Владимиров обясни, че проектът е от огромно значение и стойност не само заради тематиката, с която се занимава, но и заради иновативния подход, който се използва, а именно исторически изследвания, теренни проучвания, аудио-визуални записи и др., които формират завладяваща инсталация. “В основата на тази инсталация са реконструирани домове на оцелели от политическото насилие, в които Красимира и Лилия провеждат над 40 интервюта. Проектът хвърля светлина върху една тъмна страна в българската история, но също така ни подтиква към размисъл върху по-широки въпроси свързани с принадлежност и последиците от политическата репресия. Това е един проект, който се занимава с една по-универсална тема и отговаря на въпросите за това как и какво помним в контекста на травмиращи преживявания”, обясни той. Владимиров поясни, че участниците в проекта са Красимира Буцева, Джулиан Шехиран и Лилия Тупузова. “Този съвместен проект обединява много богат опит на участниците не само във визуалните изкуства, но и в социалните науки, в мултидисциплинарните изследвания и във филмовото изкуство. Тази комбинация отразява един съвременен и прогресивен подход към изкуство, които отчита развиващата се сложност на нашия свят. Резултатът, който се появява като изложба е отвъд традиционните произведения на изкуството”, смята той.
Амелия Гешева, заместник-министър на културата коментира, че популяризирането на българската култура е устойчива политика, започнала през 2019г., когато България заявява желанието си да участва активно в биеналето по изкуства и архитектура. Според нея устойчивата политика се вижда във волята на няколко правителства подред да отделят средства за това издание. /БГНЕС