Един от авторите на наскоро приетата Резолюция в Европейския парламент за нападението в село Банска, депутатът Тонино Пицула, заяви, че ако Милан Радойчич не бъде екстрадиран в Прищина, това ще усложни и без това трудните отношения между Сърбия и Косово.
„Отказът за екстрадиция може само допълнително да усложни и без това трудните отношения между Сърбия и Косово. Освен това потенциалните реакции на международната общност могат да доведат до още по-строги политически и дипломатически действия спрямо Сърбия“, каза Пицула в интервю за „Нова“.
Той добави, че в горепосочената резолюция, приета от ЕП, се казва, че ограничителните мерки, очаквани от Сърбия, включват замразяване на активи и забрана за пътуване срещу дестабилизиращи фигури в Северно Косово, като Милан Радойчич (бивш заместник-председател на "Сръбска листа" - бел. ред.), който пое отговорността за организирането на атаката в село Банска на 24 септември. Тогава загинаха косовски полицай и трима от нападателите.
Запитан дали Сърбия ще сътрудничи на разследванията, както се иска в Резолюцията, Пицула каза, че Сърбия не се интересува от въпроса, което се доказва от факта, че страната не наложи санкции на Русия, въпреки че имаше много по-силен натиск от страна на ЕС в това отношение.
„Що се отнася до сътрудничеството на Сърбия, трудно е да се потвърди с абсолютна сигурност нейното участие в разрешаването на конфликти, а когато Сърбия сътрудничи, често го прави със скрит замисъл. Когато този инцидент влезе в дневния ред на Европейският парламент, повече от 90% от депутатите осъдиха събитието. Те искат промяна в политиката на ЕС към диалог, която очевидно не работи, и по-иновативен подход от страна на сегашните лидери на процеса, за да се възстанови доверието в него." , посочи Пицула.
Ограничителните мерки са предназначени за Сърбия и така нареченото Косово, премахването им, за да бъдат убедени политиците там да продължат диалога.
"Европейският парламент иска премахване на ограничителните мерки срещу Прищина поради начина, по който бяха въведени след сериозен инцидент през май, когато отговорността беше приписана изключително на косовската страна. Това не означава, че всички споразумения вече са изпълнени , защото за съжаление не са, но това е част от усилията за подновяване на преговорите и насърчаване на постигането на необходимия компромис“, каза Пицула.
Евродепутатът засегна и въпроса за отговорността за събитията в Банска на сръбския президент Александър Вучич и премиера Ана Бърнабич и отбеляза, че само едно задълбочено разследване ще разкрие всички релевантни доказателства и информация.
Русия като дестабилизиращ фактор на Западните Балкани
Евродепутатът Тонино Пицула отбеляза, че Европейският парламент вече няколко пъти е изразил дълбока загриженост за ситуацията в Косово и действията на сръбските власти, особено за отношенията на Белград с Русия и Китай.
„Това представлява допълнителен фактор, който се взема предвид, когато се разглежда потенциалното участие на сръбските лидери в тази ситуация. Тя е сериозно предизвикателство и изпитание за всички в региона“, добави Пицула.
Съавторът на Резолюцията, в която се отбелязва, че е необходимо да се изясни потенциалната роля на Русия в атаката в Банска, посочи, че Москва се опитва да подкопае ситуацията на Западните Балкани.
„Русия непрекъснато се опитва да дестабилизира Западните Балкани от години. Въпреки че все още няма безспорна информация за участието на Русия в атаката в Банска, мнозина са притеснени от все по-обтегнатите геополитически отношения, които избухват в региона. Сърбия, която не наложи санкции на Русия, поддържа близки отношения с Кремъл. Александър Вучич има противоречиви позиции спрямо ЕС и изключително утвърдителни спрямо Москва и Пекин, което допълнително засилва вниманието на Запада към геополитическата динамика в региона“, заключи Пицула. /БГНЕС