Министърът на външните работи Буяр Османи призова за обществени дебати, предложения и сигнали относно конституционните изменения, като отбеляза, че процесът вече е на етап, на който могат да се представят идеи и предложения, съобщи „Юропиън Уестърн Балаканс“.
"За мен е много важно, че хората виждат този процес именно по този начин. Като възможност и те да се включат, със своите позиции. Разбира се, обаче, това трябва да бъде в рамките на договореното в преговорната рамка и протокола, подписан с България, и трябва да се прецени дали тези предложения биха засилили консенсуса или биха го отслабили. Ако го отслабят, тогава вероятно няма да подпомогнат процеса", каза Османи.
Според него сега е моментът да се започне обществен дебат по предложените конституционни изменения.
"Ние все още политизираме, придържаме се към партийни позиции и правим изчисления за изборите, вместо да излезем и да кажем: "Аз съм против това изречение, против тази дума, против тази запетая, смятам, че трябва да добавим това"... Това очакват гражданите. Това би било значим принос, дори ако сте против измененията. Когато обаче не се включвате в този дебат, вероятно защото ви липсват аргументи защо сте против, и политизирате целия процес, не сте честни към гражданите", каза Османи.
Запитан дали има възможност за провеждане на нова среща с опозицията относно конституционните изменения, Османи заяви, че отказът на опозицията да приеме измененията не е честен към гражданите и е опит на опозицията да спечели политически точки, което според външния министър е несериозен подход към един много сериозен въпрос.
"И затова трябва да търсим алтернативни начини. Ще работим до последния ден, за да постигнем консенсус с опозицията. Но няма да пропуснем нито един ден да работим и с депутатите, защото очевидно, ако разговаряте с тях, ще видите, че мнозинството от тях са наясно с тежестта да бъдат пречка за европейското бъдеще на страната и да бъдат тези, които ще подтикнат хората да се изнесат в чужбина и да изолират страната", подчерта Османи.
Предложените изменения, изготвени от група експерти от Министерството на правосъдието, в момента са в ръцете на правителството, което трябва да им даде зелена светлина и да ги изпрати за одобрение от парламента. /БГНЕС