Около 1,3 млн. българи са посетили Турция през първото полугодие

Около 1,3 млн. българи са посетили Турция през първото полугодие, сочат днешни данни, оповестени от министъра на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой.

Приходите от туризъм в Турция са се увеличили с почти една трета, което запазва силната тенденция в отрасъла, жизненоважен източник на икономиката, съобщава „Сабах“ според официални данни от днес.

Близо 19,62 млн. чужденци са пристигнали от януари до юни, съобщи министърът на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой, което представлява увеличение от 19,88% спрямо 16,37 млн. преди година. Само през юни броят на пристигналите е скочил с 11,35% на годишна база до над 5,58 млн.

Тазгодишният ръст се дължи на притока на туристи от Европа, особено от Германия и Обединеното кралство, освен на пристигащите от Русия, главно поради ограниченията на полетите, наложени от западните държави заради инвазията на Москва в Украйна.

Цифрата за първото полугодие достига почти 22,95 милиона, когато се вземат предвид посетителите от чужбина от турски произход, което бележи увеличение от 17,5% спрямо около 19,53 милиона през 2022 г., заяви Ерсой на пресконференция за обявяване на данните.

Пристигналите от Русия достигат 2,61 млн. души през периода януари-юни, сочат данните на Министерството на културата и туризма, в сравнение с близо 1,46 млн. души през същия период на предходната година. Те са следвани от 2,27 млн. туристи от Германия и 1,49 млн. от Великобритания. Около 1,3 млн. българи и над 1 млн. иранци са посетили Турция през първото полугодие.

Приходите от туризъм са нараснали с 27% на годишна база до 21,7 млрд. долара през първите шест месеца, каза Ерсой, като отбеляза над 11% скок до почти 100 долара на глава от населението за нощувка.

"Приходите от нощувки на глава от населението, които бяха 89,2 долара през първите шест месеца на 2022 г., бяха реализирани като 99,9 долара през първите шест месеца на 2023 г. С други думи, налице е увеличение от 11,9%", отбеляза министърът. "Доходът ни на човек за нощувка беше спаднал до 62 долара. В момента в Турция започнаха да се наблюдават 100 долара".

Приходите през второто тримесечие са скочили с 23,1% на годишна база до 12,98 млрд. долара, сочат данните на Турския статистически институт (TurkStat).

Ерсой заяви, че средната продължителност на престоя е намаляла, което се дължи главно на интензивното закупуване на жилища от руски граждани и сезонното отдаване под наем на тези жилища на други туристи. Той посочи също така предизвикателствата на рецесията, която засяга света, и намаляването на покупателната способност, което води до намаляване на престоя в хотелите.

"Продължителността на престоя намаля от 10,5 нощувки до средно 9,9 нощувки. Налице е свиване с 5,7%", каза министърът.

Ерсой също така призна, че през първата половина на годината равнището на заетост в хотелите, обслужващи групи с високи доходи, е било под очакванията.

Опустошителните земетресения, които засегнаха Югоизточна Турция в началото на февруари, и президентските и парламентарните избори съвпаднаха с периода на ранните резервации, каза Ерсой. "Фактът, че хладното време продължи до средата на юли, води до спад в резервациите в последния момент", добави той.

Приходите от туризъм са от решаващо значение, тъй като президентът Реджеп Тайип Ердоган и неговото правителство се фокусират върху намаляването на дефицита, за да се справят с упоритата инфлация.

Миналата година броят на туристите, които напълно се възстановиха от последиците от пандемията, беше почти рекорден, което доведе до рекордно високи приходи и накара правителството да повиши годишните си прогнози.

Правителството смята, че през тази година броят на пристигащите чужденци ще достигне 60 милиона, а през 2028 г. - 90 милиона. За приходите то предвижда те да нараснат до 56 млрд. долара тази година и 100 млрд. долара след пет години.

Чуждестранните посетители са нараснали с 80,33% до 44,6 млн. през 2022 г., което е малко под пика от 45,1 млн. през 2019 г. Цифрата е сравнена с 24,71 милиона пристигания през 2021 г. и 12,73 милиона през 2020 г.

Приходите през 2022 г. се повишиха с 53,4% до рекордните близо 46,3 млрд. долара, тъй като продължителните ефекти от пандемията от коронавирус се разсеяха, а руските пристигания се увеличиха рязко след нахлуването на Москва в Украйна на 24 февруари.

Миналогодишните приходи издухаха предишния връх от 38,4 млрд. долара през 2019 г., преди да настъпи пандемията. През 2021 г. цифрата възлиза на 30,2 млрд. долара, след като епидемията я намали повече от два пъти до едва 14,8 млрд. долара през 2020 г.

Туризмът допринася за около 10% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Турция. Освен това през 2022 г. около 1,7 млн. души са работили в областта на настаняването и хранителните услуги - около 5% от общата заетост. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон