Младен Кръстаич вече не е селекционер на националния отбор на България. Новината бе обявена от техническия директор към Българския футболен съюз Георги Иванов-Гонзо след заседанието на Изпълнителния комитет на централата. "След резултатите, които отборът постигна, беше единодушно решението за освобождаването на Младен Кръстаич. Така че това беше естественият начин това да се случи. Преговаряме с треньор, на финалната права сме, но още нямаме окончателното решение и не можем да го обявим. Ще свикаме пресконференция, на която той ще бъде представен", каза Иванов, като името на новия национален селекционер ще стане ясно на 1 ноември.
"Преговаряме с няколко треньори. В пространството се появяват имена, с които преговаряме. Приоритет на федерацията е да намерим добър треньор, за да може България да показва добри игри. Не сме доволни от това, което се случи за една година. Всички знаем че в спорта най-важни са резултатите", добави той.
"Ние само помагаме на старши треньора с условията. Резултатите са отговорност на старши треньора. Всички резултати, състав, тактика и селектиране е отговорност на националния селекционер. Не вярвам някой треньор да се съгласи да поеме този пост, ако някой му казва какво да прави. Младен Кръстаич беше чужденец, който разчитахме да ни класира на Европейско. Първите четири мача бяха изиграни добре, което вдъхна надежда. Явно обаче и самите футболисти не бяха готови за изискванията. Постави се една основа като играчи, които да селектира. Веднага след като чужденец се е провалил, не можем да мислим да назначаваме чужденец и сме се спрели на българи. Треньорът носи своята отговорност, но трябва да си даде сметка, че играчите също носят отговорност за резултатите, които имат. Трябва да преценяваме ситуацията дали само Българският футболен съюз е виновен за атаките, които има от фенове и медии", допълни още Гонзо.
Техническият директор към БФС заяви, че протестите на феновете идват от лошите резултати на националния отбор, а не от управлението на футболния съюз. "Всеки човек в България има право на мнение, ние се съобразяваме с мнението на феновете, които в 18-та минута изразяват мнение. Когато нямаш успехи е нормално да има натиск, но не приемам че трябва да се агитира към бунтове и безредици, все пак играе националният отбор. Ако смятате, че това е начинът да правим някакви протести срещу тези млади момчета, които играят за България. Протестите идват от резултатите на националния отбор, а не от управлението на БФС".
Вицепрезидентът на БФС Емил Костадинов призна, че е имало идея Кръстаич по-рано да се прости с поста си, но му е било дадено време да отърве уволнението. "Имаше идея по-рано да бъде махнат Кръстаич, но преценихме да се даде още малко време да покаже това, което може. Загубихме нещастно няколко мача, но в крайна сметка това са резултатите".
"Най-лошото нещо за нас е да сменяме треньорите и това е най-трудното. Треньорът е на най-ветровитото място, ние – също. Като няма резултати и нас ни обвиняват. Още преди да подпише договора си, той си знае задълженията и знае какво трябва да направи, за да е селекционер. Откриваме грешки при нас като назначаваме такива треньори. В националния отбор треньорът има пълната власт който каквото да говори. Никой не се бърка в работата на треньора", отсече Костадинов.
Освен прекратяването на договора на Кръстаич, на днешното заседание на Изпълкома също така бяха гласувани промени в Правилника за договорите и трансферите на футболисти, свързани със санкциите при напускане на клуба от страна на състезатели по неоснователни причини. При доказани подобни случаи вече ще се прилага спиране на състезателните права на съотвения футболист за срок от 6 месеца в съответствие с трансферните регулации на ФИФА. Освен това ощетеният клуб следва да получи финансово обезщетение както от играча, така и от новия му отбор.
Приети бяха и промени във финансовите параметри в Наредбата за национално клубно лицензиране, според които клубовете не следва да отделят повече от 70 процента от приходите си за изплащане на заплати на футболисти, административен персонал и агенти на футболисти. /БГНЕС