Ново проучване разкрива истинските причини за затлъстяването

Затлъстяването е заболяване и основен рисков фактор за хронични заболявания като диабет, високо кръвно налягане и има сериозни психологически и социални последици.

Епидемията от затлъстяване на Запад се обяснява по-скоро с прекомерната консумация на ултрапреработени храни.

Затлъстяването е заболяване и основен рисков фактор за хронични заболявания като диабет, високо кръвно налягане и има сериозни психологически и социални последици. Ново мащабно проучване, публикувано в американското научно списание PNAS, посочва причините: затлъстяването е по-рядко срещано в по-слабо развитите страни, за разлика от Запада.

Защо това е така? В Съединените американски щати масовите послания в областта на общественото здраве отдавна сочат, че хората в развитите страни водят относително заседнал начин на живот и изгарят по-малко калории от хората в по-слабо развитите страни. Тази представа за мързеливо население, което по-малко спортува, отчасти обяснява по-голямото разпространение на затлъстяването на Запад. Новото проучване обаче оспорва това схващане, пише от своя страна „Вашингтон пост“.

Малко проучвания са сравнявали стриктно разхода на енергия при хора, които са по-склонни да развият затлъстяване, и такива, които са по-устойчиви на него. Херман Понцър, професор по еволюционна антропология и глобално здраве в университета Дюк (Северна Каролина), подчертава, че не можем да помогнем ефективно на хората, страдащи от затлъстяване, без да разберем първопричините за него. За целите на новото проучване Херман Понцър и 80 съавтори анализират данни, събрани от лаборатории по целия свят, за да измерят точно енергийния разход, скоростта на метаболизма и процента на телесните мазнини на даден човек.

Изследователите обобщават резултатите на 4213 мъже и жени от тридесет и четири държави или културни групи, които обхващат широк социално-икономически спектър от африкански племена до норвежки мениджъри. Те успяват да изчислят общия дневен енергиен разход на всеки участник, както и неговия основен метаболизъм (броят на калориите, изгаряни за жизнените функции) и енергийния разход, свързан с физическата активност.

Учените коригират данните в зависимост от размера на морските свинчета, тъй като хората от развитите страни обикновено са по-тежки и следователно изразходват повече калории. Изследователският екип сравнява различните групи и стига до неочаквана констатация: тези, които са смятали, че разликите в енергийния разход са значителни например между ловците-събирачи, животновъдите и офис служителите, са се заблуждавали.

Според Херман Понцер тези резултати показват, че „няма ефект на икономическото развитие върху коригирания с ръста физически енергиен разход“. В този контекст проблемът не е в липсата на физическа активност. Така че простото увеличаване на физическите упражнения вероятно би имало ограничено въздействие върху намаляването на затлъстяването.

„Нашите анализи показват, че увеличаването на енергийния прием е било около десет пъти по-важно от намаляването на общия енергиен разход в съвременната криза на затлъстяването“, уточняват авторите на изследването. С други думи, ние ядем твърде много и често твърде много нездравословни храни. Анализът на диетите на различни групи разкрива силна връзка между високата консумация на ултрапреработени храни и по-високото съдържание на телесни мазнини.

Въпреки това Херман Понцер изтъква, че физическата активност продължава да бъде от съществено значение за доброто здраве, макар че за ефективна борба със затлъстяването ще бъде необходимо да се даде приоритет на намаляването на ултрапреработените продукти в ежедневната ни диета. |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон