Претендентите за титлата „европейски Мачу Пикчу“ са твърде много - имперският комплекс, изгубен от векове в планините и горите, непокорен от конкистадорите. В края на краищата европейските империи са много по-стари от перуанските. Мачу Пикчу е построен само преди 550 години, на прага на ранната модерна епоха в Европа, малко след като друг град в югоизточните планини на Европа започва своя упадък. Перперикон, в българските планини, приключва 6000-годишен период на обитаване през XIV век, съобщи американският сайт Island.com.
Една от най-евтините и подценявани страни в Европа, българската екскурзия ще ви струва много по-малко от перуанската ваканция. Като начало, няма да ви се налага да наемате водач, който да ви води безопасно по емблематичната пътека, известна като „походът на смъртта“, или по многодневен преход до скритите руини на империята на инките. Вместо това можете да наемете автомобил за средно 40 лв. или 21,65 долара на ден и да пътувате два часа от централния град Пловдив, за да разгледате Перперикон.
При силните сезони е важно да планирате пътуването си в зависимост от времето. През зимата руините са покрити със сняг, а през лятото слънцето е изгарящо високо, така че се препоръчват пролетта и есента.
Кацнал на 1400 фута над морското равнище, укрепеният град Перперикон в продължение на хилядолетия е имал изглед към долината на река Перперешка. Археолозите смятат, че това е мястото, където се е намирал храмът на Дионисий, където Херодот описва пътуванията на поклонници, които се срещат с оракула на бога на виното. Според легендата ясновидката изрекла две от най-съществените пророчества на древността: Великите завоевания на Александър и възхода на Гай Юлий Цезар Август. Обикаляйки между алеите можете да си представите уморените души, които са се придвижвали през българските планини, за да търсят утеха при прочутия оракул.
Ще откриете и очертанията на градските стени, дворците и предградията, които са се простирали около храма. Царска резиденция на тракийските племена, величествен римски град и основополагащи камъни, останали след като готите разрушават града през 378 г. В последствие, когато християнството излиза на преден план, градът отново се превръща в религиозен център. Това е последната епоха на просперитет, белязана от войни за контрола над него между българи и византийци, преди османците да разрушат града окончателно през XIV в. | БГНЕС