Експеримент, проведен от изследователи от университета „Лайбниц“ в Хановер, Германия, показва как квантовата информация и класическите 1 и 0 на конвенционалните данни могат да се предават по едно и също оптично влакно.
Потенциално това означава интернет, който е почти защитен от хакерски атаки - и възможност за използване на съществуващата инфраструктура за свързване на множество квантови компютри в мрежи, които един ден могат да осигурят уникално средство за обработка на данни. Това от своя страна пък би могло да реши иначе непреодолими изчислителни задачи.
Квантовата комуникация изисква тясно свързани светлинни вълни да се изпращат изолирано, за да се защити деликатната им заплетена връзка, което означава, че те трябва да се предават отделно от конвенционалните светлинни вълни, пренасящи данни. Това прави трудно изпращането на всичко по една и съща тръба.
„За да превърнем квантовия интернет в реалност, трябва да предаваме заплетени фотони чрез оптични мрежи. Също така искаме да продължим да използваме оптичните влакна за конвенционално предаване на данни. Нашето изследване е важна стъпка за съчетаване на конвенционалния интернет с квантовия интернет“, казва физикът Михаел Кюс от университета „Лайбниц“.
Екипът е използвал специално разработено устройство, за да приложи т.нар. техника на Серродийн, която измества фазата на сигналите в оптичното влакно, за да постави квантовите и класическите данни в един и същ честотен канал. тя обаче го прави по начин, при който потоците от данни не си пречат, запазвайки заплетеното състояние на квантовия поток. В другия край на мрежата потоците могат да бъдат разделени отново, така че да могат да се изпращат и получават и двата вида данни - хибриден подход към комуникациите.
За първи път учените успяват да изпратят заплетена светлина с незаплетени данни, използвайки един и същ честотен канал в оптично влакно. Тъй като тези оптични влакна вече представляват гръбнака на нашия интернет, това означава, че квантовите технологии могат да бъдат възприети по-бързо.
„Заплетените фотони блокират канала за данни в оптичното влакно, като не позволяват използването му за конвенционално предаване на данни. Остават много предизвикателства за преодоляване - продължават изследванията, за да се опитаме да пренесем квантова информация на по-големи разстояния, без да се разпадне, и да намерим начини за управление на трафика в съществуващите мрежи.
Въпреки това, ако успеем да пуснем в действие квантовия интернет, той обещава да добави ненадминат слой суперсигурна защита - данни, които просто се разпадат, ако лоши участници се опитат да ги прихванат - към познатия ни днес интернет", каза физикът Ян Хайне от университета „Лайбниц“.
„Нашият експеримент показва как практическото прилагане на хибридни мрежи може да бъде успешно“, добави Кюс. | БГНЕС