Германия навлиза в период на политическа несигурност, след като крехката управляваща коалиция от три партии се разпадна в същия ден, в който Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ.
Канцлерът Олаф Шолц, който обяви вот на доверие през януари, вероятно последван от предсрочни избори през март, ще се опита да успокои европейските си партньори на срещата на върха в Будапеща.
Късно на 6 ноември Шолц заяви, че ще се обърне към лидера на консервативната опозиция Фридрих Мерц, който води в проучванията на общественото мнение, за подкрепа при приемането на важни законопроекти в областта на икономиката и отбраната.
Краят на размирната му тристранна коалиция, не би могъл да дойде в по-неподходящ момент за най-голямата икономика в Европа, която ще се свие за втора поредна година.
С тази загуба Шолц и партията му са лишени от управляващо мнозинство.
„Ранният край на коалицията оставя Германия донякъде без кормило в това, което може да се окаже изключително неспокойно време, веднага след като Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ“, пише анализаторът на банка Беренберг Холгер Шмидинг.
Но Шмидинг заяви, че предсрочните избори и новото ръководство в началото на 2025 г. в крайна сметка могат да помогнат, тъй като „постоянните пререкания в рамките на вече несъществуващата трипартийна коалиция се превърнаха в основна пречка за растежа“.
Шолц се отправя към срещата на върха на ЕС в Будапеща на 7 ноември, за да обсъди многобройните глобални кризи, най-вече войната на Русия с Украйна и конфликта в Близкия изток, които са повлияни от очертаващата се промяна в Белия дом.
Лидерите на ЕС се събират за разговорите, чийто домакин е унгарският министър-председател Виктор Орбан, привърженик на Тръмп и един от основните скептици на ЕС по отношение на подкрепата за Киев.
След месеци на ожесточени борби, тристранната коалиция между социалдемократите на Шолц, Зелените и приятелски настроените към бизнеса Свободни демократи (СвДП) окончателно се разпадна.
С шокиращ ход Шолц уволни министъра на финансите Кристиан Линднер, с което принуди СвДП да излезе от коалицията и остави социалдемократите и Зелените да управляват в несигурно правителство на малцинството.
Германският лидер заяви, че ще поиска вот на доверие до 15 януари, за да могат депутатите да решат дали да свикат предсрочни избори, които биха могли да се проведат шест месеца по-рано от предварително планирания вот през септември.
Дотогава правителството на малцинството ще може да приема някои закони, само ако получи подкрепата на опозицията, за всеки отделен случай.
Обикновено кроткият Шолц каза силни думи за Линднер, заявявайки, че между тях вече няма „основа за доверие“.
Той остро нападна отстранения финансов министър за неговите „дребни политически тактики“ и го обвини в егоизъм, който е „напълно неразбираем“.
СвДП, най-малката партия в коалицията, отдавна не е съгласна с СДП и Зелените по редица въпроси, най-вече по отношение на това как да се разпредели ограниченият бюджет и да се даде тласък на затруднената германска икономика.
Линднер неведнъж е коментирал възможността за напускане на нещастната коалиция и предупреди за „есен на решенията“, тъй като следващата седмица изтича крайният срок за трудни фискални преговори.
Шолц посочи, че „сега се нуждаем от яснота за това как можем да финансираме стабилно нашата сигурност и отбрана през следващите години, без да застрашаваме сплотеността на страната“.
„С оглед на изборите в Америка това е може би по-спешно от всякога“, добави той.
Шолц е предложил на Линднер план със стъпки за намаляване на разходите за енергия и увеличаване на инвестициите за германските компании, осигуряване на работни места в автомобилната индустрия и запазване на подкрепата за Украйна.
Но Линднер - фискален ястреб и твърд противник на увеличаването на дълга - не е показал „никаква готовност“ да го приеме, каза Шолц и добави, че „не искам повече да подлагам страната ни на подобно поведение“.
Шолц и разбунтувалите се негови коалиционни партньори си навлякоха остър огън от страна на Мерц, лидер на опозиционния съюз ХДС-ХСС, който отдавна настоява за предсрочни избори.
„Не можем да си позволим да спорим още една година“, заяви депутатът от ХДС Норберт Рьотген след победата на Тръмп и преди разпадането на коалицията.
„Германия е важна в Европа и ако правителството не може да се справи с това, то трябва да отстъпи сега“, допълни той.
Ръководителят на ХСС в южната провинция Бавария Маркус Зьодер поиска незабавен вот на доверие, като предупреди, че „не трябва да има тактическо забавяне“.
Последните проучвания на общественото мнение дават на алианса ХДС/ХСС около 32% подкрепа - повече от общия сбор на СДП с 16%, Зелените с 11% и СвДП само с около 4%.
Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) наскоро отбеляза близо 20%, но засега всички останали партии се заричат да не си сътрудничат с нея.
При сегашните тенденции консерваторите, ако спечелят, все още ще се нуждаят от коалиционен съюзник за мнозинство.
Това поражда по-дългосрочната перспектива, че те биха могли да привлекат отново на своя страна СДП в ляво-дясна „голяма коалиция“ на двете традиционни партии с голям брой членове. | БГНЕС
-------------------------------------------------------------------
от Фемке Колборн, Анализ за АФП.