В най-голямото пътуващо книжно изложение участват над 140 издателства от цялата страна, предаде репортер на БГНЕС.
„Изключително ми е приятно да видя толкова много млади хора, с деца, сами около книгите. Нещо, което аз си спомням, че не беше така в 1990-те години – един мрачен период от моето юношество, затова сега, когато видя пълен театър, когато видя 140 шатри с книги и хора, които спират, хващат книга и не странят от книжния носител, не стоят само на телефоните и възпитават това у децата си, аз съм оптимист за това какво следва за всички нас“, каза кметът на Столична община Васил Терзиев.
Столичният кмет прочете цитат от писателя Георги Господинов за чудото на четенето. „Пожелавам си всички ние да събудим много светове у най-малките, за да може те да ни покажат красотата на заобикалящия ни свят чрез книгите“, добави Терзиев.
Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров подчерта, че именно от книгите получаваме знания. „А какво още ни дават книгите, освен знания? Дават ни въображение. И, всъщност, за мен въображението е дори по-ценното от подаръците на книгите“, заяви той.
По думите му четящият книгата създава света, или ако не чете, ако няма въображение, ако няма мечти, го унищожава. „Нашата работа е да създаваме нови светове, а това става чрез книгите“, добави Тодоров и определи като светлина в тунела и надежда за бъдещето, че 140 издателства участват в изложението.
„Книгите не могат да променят света, но книгите променят хората, а хората могат да променят света“, каза още министърът на културата.
За председателя на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров „Алея на книгата“ е истински празник, тъй като ни дава възможност да погледнем в едни други светове, които наши и чужди автори рисуват с думи. „Четенето е пътят към развитието и знанието. Затова, мили деца, четете повече! А на родителите искам да пожелая да намерят и те време за своите любими автори“, пожела той.
Вицепрезидентът Илияна Йотова сподели пред журналисти, че от утре ще се отдаде на тазгодишното издание на „Алея на книгата“, като първо ще разгледа всички издателства, които издават детски книжки, за да купи за своя внук. „Те ще бъдат и такива за сегашната му възраст, но и когато стане малко по-голям, защото дълбоко вярвам в това, че който чете, той е силен човек, независим човек, притежава един светоглед, много по-богат, отколкото на другите“, заяви тя.
Йотова вярва и в още нещо, а именно че светът на книгите ни позволява естественият интелект никога да не бъде изместен от изкуствения интелект. „И съм сигурна, че четящите хора са възпитани, не са безскрупулни, не са нагли, не са хора, които обиждат и си служат с квалификации, защото писменото слово учи на друго – учи на взаимно уважение, на толерантност, на любов между хората и на доброта“, заключи вицепрезидентът.
Изложението „Алея на книгата“ ще продължи до 15 септември. | БГНЕС