Президентът Румен Радев има право да внесе предложение за референдум, но то трябва да бъде добре мотивирано, защото вече има решение на Конституционния съд за правомощията на парламента да насрочва национален референдум по определени въпроси.
Това заяви председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, коментирайки предложението на държавния глава за свикването на референдум за единната валута, предаде кореспондентът на БГНЕС от Николаево.
„Към момента в Народното събрание няма внесено предложение за референдум за еврото. Тоест това е намерение. Президентът има право да направи предложение за това, парламентът да обсъди дали да има национален референдум. Когато бъде внесено предложението, се надявам то да бъде добре мотивирано, за да може да се обоснове какви са аргументите на президента, тъй като вече има две решения на Конституционния съд за правомощията на парламента да насрочва референдум по определени въпроси“, каза Киселова.
Тя припомни, че решението на КС от миналата година се отнася конкретно до въпрос свързан с еврото.
Киселова коментира и дали предложението на Радев е противоконституционно.
„Така както беше представен въпросът, без мотивите е спорен. Нека да видим какви са мотивите“, подчерта тя.
Председателят на НС обясни, че след като бъде внесено предложението с мотиви, тъй като компетентността се отнася до две комисии – по бюджет и финанси и комисия по правни и конституционни въпроси – в рамките на седмици те трябва да се запознаят с мотивите.
БГНЕС припомня, че президентът Радев късно снощи обяви намерението си да внесе предложение в НС за провеждането на референдум. Той беше подкрепен от само две проруски партии в парламента.
Премиерът Росен Желязков заяви, че Конституционният съд категорично се произнесал вече, че референдум за еврото е противоконституционен. Подобно е и мнението на експертната общност и на уважавани специалисти по конституционно право като доктор Борислав Цеков. І БГНЕС