Нарастват опасенията от по-строг държавен контрол над сръбските медии

Два противоречиви законопроекта, подкрепени от сръбските регулаторни органи тази седмица, породиха опасения за по-голям държавен контрол върху медиите и още една пречка за свободата на печата в балканската нация. Парламентът одобри в четвъртък закон за обществената информация и медиите, както и друг за електронните медии. Ако президентът Александър Вучич подпише законите, това по-специално ще позволи на държавния телекомуникационен доставчик Telekom Srbija да придобие медии - нещо, което беше забранено досега. Гласуването поражда "страхове от държавно влияние и държавен натиск" върху медиите, каза президентът на Европейската федерация на журналистите Мая Север пред АФП. Намерението на властите е да "легализират ролята на държавата... в (на) медийния пазар", каза опозиционният депутат Робърт Козма от партията Зелено-ляв фронт пред АФП след вота. „А това означава само едно – разпространението на медийния мрак“, каза той.

Министерството на информацията и комуникациите нарече приемането на двата закона "важна стъпка към по-нататъшното подобряване на медийната сцена в Сърбия". Правителството заяви по-рано този месец, че новите закони гарантират свободата на мнението, изразяването и печата "в съответствие с най-високите международни стандарти"

Доминираща позиция на пазара

Telekom Srbija е най-големият телекомуникационен оператор в страната с близо 53 процента потребители, показват официални данни. Но не предлага независимите телевизионни канали N1 или Nova S. През май Европейският парламент гласува загриженост относно „доминиращата пазарна позиция на Telekom Srbija, където мажоритарен акционер е държавата“. Той също така отбеляза критиките, "че управляващата партия го използва, за да увеличи влиянието си върху медийния пазар в Сърбия". Позволявайки на Telekom Srbija да създаде и купи медии, Сърбия, която се стреми да се присъедини към Европейския съюз, показа, че все още „избирателно приема европейските ценности и принципи“, заяви Независимата журналистическа асоциация на Сърбия (NUNS). Противниците на Вучич, чиято консервативна Сръбска прогресивна партия доминира в парламента, го обвиниха, че разчита на сурови мерки, за да държи опозицията в хаос и медиите под палеца си. От септември до средата на октомври Вучич заемаше 39% от най-важните политически новинарски емисии по националната телевизия и N1, според BIROD, мозъчен център за социални изследвания. В окончателния си доклад за общите избори в Сърбия през април 2022 г. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа отбеляза (ОССЕ), че обществените медии предоставят „безкритично“ отразяване на новините. Частните телевизионни канали с национално покритие "отделят около 90 процента от отразяването в новинарските емисии на президента и правителствените служители", се добавя в него.

Очаквайте още подробности. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон