Докато смъртните случаи, свързани с лекарствена резистентност, намаляват сред най-малките деца, благодарение на подобренията във ваксинацията и хигиената, проучването установява противоположна тенденция при техните баби и дядовци.
Прогнозите са, че до средата на века 1,91 млн. души годишно в света ще умират пряко поради антимикробна резистентност (АМР). При тази болест бактериите еволюират така, че лекарствата, които обикновено се използват за борба с тях, вече не действат. АМР ще играе някаква роля за 8,2 млн. смъртни случая годишно, което е увеличение спрямо 4,71 млн.
Проучването, публикувано в Lancet, е проведено от проекта Global Research on Antimicrobial Resistance (GRAM) и е първият глобален анализ на тенденциите в развитието на АМР във времето.
Изследователите са използвали данни от 204 държави и територии, за да изготвят оценки на смъртните случаи от 1990 г. до 2021 г., както и прогнози, обхващащи периода до 2050 г.
Те също така установиха, че милиони смъртни случаи в световен мащаб могат да бъдат предотвратени чрез по-добра превенция на инфекциите и подобрен достъп до здравни грижи, както и чрез създаването на нови антибиотици.
Авторът на проучването, д-р Мохсен Нагави от Института за здравни показатели към Вашингтонския университет (ИЗП), заяви:
„Антимикробните лекарства са един от крайъгълните камъни на съвременното здравеопазване и нарастващата резистентност към тях е сериозна причина за безпокойство. Тези констатации подчертават, че АМР е значителна заплаха за здравето в световен мащаб в продължение на десетилетия и че тази заплаха нараства“.
Световните лидери ще се срещнат в Ню Йорк този месец, за да обсъдят АМР по време на Общото събрание на ООН. Очаква се те да потвърдят политическата декларация за засилване на действията срещу АМР, която, както се надяват участниците в кампанията, ще включва цел за намаляване на смъртността от заболяването с 10 % до 2030 г.
Проучването, в което са участвали повече от 500 изследователи от институции в цял свят, установи „забележителен“ спад на смъртните случаи от АМР сред децата под 5-годишна възраст - от 488 000 на 193 000 - между 1990 г. и 2022 г. Очаква се до 2050 г. те отново да намалеят наполовина.
Въпреки това, макар че смъртните случаи, дължащи се на инфекции при малки деца, са по-малко на брой, все по-вероятно е те да са причинени от резистентни към лекарства бактерии.
Смъртните случаи се увеличават и във всички останали възрастови групи, като смъртните случаи от АМР сред хората над 70 години вече са се увеличили с 80 % за 3 десетилетия и се очаква да нараснат със 146 % до 2050 г. - от 512 353 на 1,3 милиона.
Д-р Томислав Мештрович, доцент в Северния университет в Хърватия и асоцииран доцент в ИЗП, заяви, че тази тенденция отразява бързото застаряване на населението, като по-възрастните хора са по-уязвими към инфекции.
„Приблизително три четвърти от инфекциите, причинени от АМР, са свързани - например с болнични инфекции - а бързото застаряване на населението налага и повече болнични грижи“, каза той.
Възрастните хора имат повече хронични заболявания като диабет и сърдечни заболявания.
Ваксинацията често е по-малко ефективна при по-възрастните хора, тъй като имунната система се влошава с възрастта и по-възрастните хора са по-склонни да имат реакции към антибиотици.
Смъртните случаи, свързани с АМР, през 2021 г. са по-ниски, отколкото през 2019 г., но изследователите заявиха, че това вероятно е само временно намаление поради по-малкото инфекции заради мерките за контрол на Ковида-19.
Проучването прогнозира, че най-голям брой смъртни случаи в бъдеще ще има в южноазиатските страни като Индия, Пакистан и Бангладеш, както и в други части на Южна и Източна Азия и Африка на юг от Сахара. | БГНЕС