Националният съвет на БСП провежда заседание, на което да бъде обсъдена управленската програма на правителството и заложените в нея приоритети, предаде репортер на БГНЕС.
На пленума обаче се очаква да има дискусия по позицията на партията за присъединяване към еврозоната.
Две от най-големите структури в БСП - Пловдивската и Варненската се разграничиха от решението на Изпълнителното бюро да не подкрепи искането на президента за референдум по въпроса за въвеждане на еврото. С особена позиция е и организацията в столичния район "Младост".
"Това, което чувам от хората е недвусмислено - липсата на адекватна реакция от партията /по отношение на референдума за еврозоната от 2026 г., предложен от президента Румен Радев, бел. ред./ не е добре. Има напрежение, структурите по места казват, че трябва да се мисли. Информационната кампания за еврото е недостатъчна, и всички се страхуват от обедняване и от липсата на адекватна реакция. Хората от БСП по-скоро подкрепят да се проведе референдум", каза на влизане кметът на Дупница Първан Дангов. Няма как оценката за първите 100 дни управление на правителството да не е положителна, но най-много негативи понася партията, каза още Данков.
"През юни ще имаме решение за влизане на България в еврозоната, и това е добре за хората. Чудесен е въпросът от референдума на Радев, но времето - ако това беше въпрос, поставен преди две или три години, когато беше резонно, - добре. Но той го направи в последния момент, което е блокаж на решенията /конвергентния доклад/ на ЕК от юни. Позволете ми да имам вътрешна информация, докладът е написан и той е готов. Страната ни хвърли усилия да влезе и в чакалнята на зоната, и с докладите, и с бюджета - защо президентът не попита народа още преди тези решения", попита Александър Томов. IБГНЕС