На всеки 3,2 секунди към над 55-те милиона пациенти с болестта на Алцхаймер по света се прибавя нов човек.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) в света има повече от 55 милиона пациенти с болестта на Алцхаймер, като се очаква броят им да нарасне до 139 милиона през 2050 г. поради появата на около 10 милиона нови случая всяка година, съобщава „Хаберлер“.
Всяка година на 21 септември се организират събития в рамките на "Световния ден на Алцхаймер", за да се повиши осведомеността за болестта на Алцхаймер, която се е увеличила значително поради нарастването на броя на възрастното население в света, и да се подкрепят хората, които се борят с нея.
Болестта на Алцхаймер е най-разпространения вид деменция, известна като "седмата водеща причина за смърт".
Хиляди хора по света умират всяка година вследствие на Алцхаймер - медицинско състояние, което се развива под формата на загуба на паметта, деменция и общо намаляване на когнитивните функции поради загиването на мозъчни клетки с течение на времето.
Болестта на Алцхаймер, която е описана за първи път от германския психиатър и патолог Алоис Алцхаймер през 1906 г. и за която е установено, че причинява тежки увреждания на мозъчните тъкани при хора над 65-годишна възраст, се разглежда като "кошмара на 21-ви век".
Заболяването се определя като невродегенеративно заболяване, придружено от невропсихиатрични симптоми и поведенчески промени, характеризиращо се с намаляване на ежедневните дейности и влошаване на когнитивните способности, и не е известен окончателен метод на лечение.
Повече от 60% от хората с болестта на Алцхаймер живеят в страни с ниски и средни доходи, а към броя на пациентите с Алцхаймер всяка година се прибавят 10 милиона нови случая. Това число означава, че на всеки 3,2 секунди се появява нов човек с болестта на Алцхаймер, поради което се очаква броят на болните от Алцхаймер да нарасне до 139 милиона през 2050 г.
Годишните разходи за болестта на Алцхаймер в световен мащаб, които понастоящем надхвърлят 1,3 трилиона щатски долара, се очаква да нараснат до 2,8 трилиона щатски долара до 2030 г. Съответно се прогнозира, че годишните глобални разходи за болестта на Алцхаймер през 2030 г. ще надхвърлят сегашния годишен брутен вътрешен продукт (БВП) на Италия, осмата по големина икономика в света.
Болестта на Алцхаймер е позната като загуба на паметта, деменция и общ спад на когнитивните функции, дължащи се на загиването на мозъчни клетки с течение на времето. Болестта на Алцхаймер, която се описва като "вид деменция", се среща по-често в по-напреднала възраст.
В доклад от 2021 г. на Международната организация за болестта на Алцхаймер (AZI) се посочва, че 75% от хората с деменция по света не са диагностицирани. Въпреки че липсата на информираност се посочва като значителна пречка за диагностицирането, процентът на недиагностицираните заболявания може да достигне до 90% в някои страни с ниски и средни доходи.
В настоящия момент не съществува лечение, което да излекува деменцията или да промени нейния прогресиращ ход. Освен това много нови методи на лечение се проучват в различни етапи на клинични изпитвания. Изследванията показват, че хората могат да намалят риска от деменция, като спортуват редовно, избягват тютюнопушенето и употребата на алкохол, контролират теглото си, хранят се здравословно и поддържат нивата на кръвното налягане, холестерола и кръвната захар. /БГНЕС