България направи много, за да стане енергийно независима след руската агресия срещу Украйна и след като Русия отряза страната от доставките на газ. България наистина свърши страхотна работа в тази област. Много сме любопитни какво ще предложи правителството на акад. Николай Денков и какви ще са следващите стъпки, когато става дума за зелена енергия.
Това заяви в интервю за БГНЕС Мориц Зайлер, ръководител на икономическия отдел на посолството на Германия в България.
Дипломатът посочи, че България има огромна хидроенергийна инфраструктура. „Берлин се надява, че София е един от силните ни партньори в опазването на климата. Много силен сигнал в тази посока е, че тя кандидатства да бъде домакин на COP 29. Това е свидетелство, че настоящото правителство иска да работи за опазването на климата“, каза Зайлер.
По отношение на вятърната енергия той припомни, че страните от региона на Северно и Балтийско море имат големи планове за нейното развитие.
„Увеличаването на вятърната енергия е много важно за нас. По тази причина сме заинтересовани от потенциалът на Черно море също да бъде развит“, каза той и отбеляза, че този потенциал е голям и би трябвало да привлече инвестиции.
Според него, за да се случи това трябва да се създаде правилната инвестиционна среда:
„Да стане по-лесно за компаниите наистина да направят тези огромни инвестиции и да са сигурни, че ще получат достъп до мрежата, че могат да създават физически бизнес модели“.
Другият много важен фактор е върховенството на закона. „ Търговете също са много важни, за да могат компаниите просто да работят в надеждна среда и да се надяваме, че могат да използват опита, който вече са натрупали от Северно и Балтийско море, и да го разширят до Черно море“, каза Зайлер. /БГНЕС