КЕВР: Средното увеличение на цената на електроенергията за битовите клиенти е 2.58%

На снимката: Пламен Младеновски и Таско Ерменков.

За клиентите на “Електрохолд” цената нараства с 1.82%, за ЕВН - с 3.60%, а за клиентите на “Енерго про” - 2.52%. 

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) намали значително средното увеличение на електрическата енергия от 1 юли и го сведе до 2.58% при първоначално предвидено 4.62%, предаде репортер на БГНЕС.

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, КЕВР утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в размер на 2.58%.

От 1 юли цената на клиентите на “Електрохолд” нараства с 1.82%, на ЕВН - с 3.60%, а за клиентите на “Енерго про” - 2.52%. За клиентите на ЕСП “Златни пясъци”ООД цената намалява с 1.94%.

В утвърдените цени са включени и цените за маржовите услуги високо и ниско напрежение.

Утвърденото средно увеличение на цените на топлофикационните услуги за битовите клиенти в цялата страна е 4.54%.

Дори с това увеличение цените на топлинната енергия за всички дружества са с около 5% по-ниски в сравнение с цените за 2022 и 2023 г.

За клиентите на „Топлофикация София“ увеличението е с 5,96%, за тези на "ЕВН България Топлофикация" - с 5,18%, на "Топлофикация Плевен" - с 4 %, на "Топлофикация Бургас" - с 4,99 %, на "Веолия Енерджи Варна" - с 1%, на "Топлофикация Враца" - 4,90 %, на "Топлофикация ВТ" - с 5 %, на "Топлофикация Разград" - с 5,37%, на "Юлико-Евротрейд" - с 3%, на "Топлофикация Русе" - с 5,03%, на "Топлофикация Перник" - с 4,99 %, а за клиентите на "Топлофикация Сливен" - с 5,11 %.

На въпрос дали цената на тока може да поскъпне от 1 януари 2026 г., председателят на КЕВР Пламен Младеновски подчерта, че Комисията не провежда политики в областта на енергетиката. „И ако смятате, че осигуряването на плавен преход към либерализиран пазар, без сътресения за битовите потребители е политически мотивирано решение, приемете го за политическо. Но ролята на КЕВР не е да прави политики, а да осигурява баланс между интересите на потребителите и енергийните дружества. В тази връзка ние сме разпределили тежестта между потребителите и енергийните дружества, за да осигурим плавен преход към либерализиран пазар и устойчивост на системата“, обясни той.

Младеновски заяви, че към този момент няма индикации за увеличаване на цените на електроенергията от 1 януари. „Извънредните решения на КЕВР за промяна в цените са базирани на факти и обстоятелства, които към първи юли няма как да се предвидят.  Така че ако е имало такива индикатори, ние сме щели да ги отчетем в това решение. От първи януари на база на това решение, на база на данните и фактите, които отчитаме към настоящия момент, няма индикатори, които да обуславят ново увеличение по време на регулаторния период“, подчерта председателят на КЕВР.

Младеновски коментира и на какво се дължи по-високото увеличение за ЕВН с 3.6% в сравнение с останалите ЕРП-та. „Независимо от по-високото увеличение, потребителите на ЕВН не плащат най-скъпата цена на електроенергия. Тук говорим за крайната цена на електрическата енергия, за увеличение на крайната цена на електрическата енергия“, обясни той. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон