България си каза думата, Режимът на Орбан изпадна в истерия

Пропагандната медийна мрежа на режима на Виктор Орбан обяви истерична кампания срещу България по повод доклада на Томас Вайц за Северна Македония.

 

Пропагандната медийна мрежа на режима на Виктор Орбан обяви истерична кампания срещу България, предаде БГНЕС.

След приемането на доклада на Томас Вайц за Северна Македония в Комисията по външни работи (AFET) на Европейския парламент на 24 юни, унгарските медии, близки до Орбан, реагираха остро срещу страната ни.

Повод за това стана фактът, че предложените от българска страна поправки в доклада – свързани с добавянето на уточнението „съвременен“ пред формулировката „македонски език и идентичност“ – бяха блокирани именно с гласовете на евродепутати от партията на Орбан – ФИДЕС. Това предизвика остра реакция в София, а унгарските проправителствени медии незабавно отговориха с твърдения за „координирана атака срещу унгарския премиер“.

„Кампанията за очерняне в България се ожесточава: Виктор Орбан е взет на прицел, а всички признаци сочат, че зад това стои Европейската народна партия“ – написа Magyar Nemzet, като обвини „българската либерална преса“ в манипулация и преекспониране на случилото се в Брюксел.

„Българската либерална преса разгласи новината така: „Евродепутатите на Виктор Орбан блокираха българската поправка в доклада за Северна Македония“, отбелязва вестникът. Според медията обвиненията идват в момент на силен български натиск по въпроса с евроинтеграцията на Скопие.

Най-острата реакция, която предизвика взрив в унгарската пропагандна машина, бе интервюто на президента Росен Плевнелиев (2012–2017 г.) за БГНЕС, в което той обвини режима на Орбан, че съзнателно води антибългарска кампания чрез сътрудничество с режима на Християн Мицкоски в Северна Македония.

Изданието изглежда изненадано от думите на Плевнелиев, че Унгария е приютила Никола Груевски – бившия македонски премиер, управлявал еднолично тогавашна Република Македония в продължение на десетилетие, известен с открито антибългарската си политика.

Унгарската преса припомня, че премиерът Росен Желязков е провел среща с Антонио Коща, председател на Европейския съвет, на която е получил уверение, че ЕС остава твърдо ангажиран със заключенията на Съвета на ЕС от 2022 г., включително Преговорната рамка за Република Северна Македония.

Междувременно икономическите медии в Унгария алармираха и по друга, болезнена за режима на Орбан, линия – България вече изпреварва Унгария по ключов показател, според последните данни на Евростат.

Store Insider и Pénzcentrum публикуваха оценки, че през 2024 г. България се е изкачила до 74% от средното ниво на ЕС по показателя за реално индивидуално потребление (AIC), докато Унгария изостава с 72%. Така държавата, която дълго време бе сочена като „най-бедната в ЕС“, вече надминава Унгария по този индикатор. В анализите се подчертава, че унгарските домакинства страдат от висока инфлация, забавени реални доходи и прекалено високо данъчно бреме – особено ДДС от 27%, най-високото в ЕС. Според Института за икономически изследвания (GKI) това не е неизбежна съдба – ако се ограничат цените, повишат се реалните заплати и се намалят данъците, Унгария би могла да спре спада. Но засега „няма с какво да пълним кошницата“, пише една от медиите. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон