Мистериозни нефритени дракони на 5000 години могат да разкрият произхода на китайската цивилизация

Археолози са открили над 100 странни артефакта от нефрит от каменната епоха във вътрешна Монголия, които хвърлят повече светлина върху произхода на китайската цивилизация.

Сред реликвите, открити в археологическия обект Юанбаошан в град Чифън, са 3 нефритени дракона с различни цветове и размери, всеки от които е на възраст над 5000 години.

Един от нефритените дракони, с размерите на длан и изумруденозелен цвят, е най-големият по рода си, открит в Северен Китай, съобщава агенция Синхуа.

Тези „дракони със свински глави“ се различават значително от по-съвременните изображения на митичния звяр. Те са свързани с културата Хоншан от каменната епоха, която някога е процъфтявала във Вътрешна Монголия и близките провинции Ляонин и Хъбей.

Тази древна култура е известна с изработването на едни от най-ранните нефритени артефакти в света, особено като част от погребалните ритуали.

„Разнообразието от открити нефритени артефакти запълва важни празнини в разбирането ни за използването на нефрит от тази древна цивилизация“, казва Сун Джинсун, директор на Института за културни ценности и археология на Вътрешна Монголия.

Човешките останки и керамиката, открити на мястото, показват, че артефактите наистина принадлежат на културата Хоншан.

Досега са разкопани повече от 1100 обекта от културата Хоншан, предимно в югоизточната част на Вътрешна Монголия и западната част на Ляонин.

Откритата при последните разкопки могила е най-голямата открита досега във Вътрешна Монголия, свързана с културата Хоншан.

Обектите на тази култура са и едни от най-ранните примери за китайското изкуство фън шуй, което използва астрономията, за да открие връзките между хората и Вселената.

Една от реликвите, открити при последните разкопки, е нефритена украса за глава, наподобяваща артефакт, изработен от друга далечна култура в днешната провинция Анхуей. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон