Метанът се увеличава по-бързо от другите парникови газове

Концентрацията на мощния парников газ метан в атмосферата се увеличава с все по-бързи темпове.

Това явление сериозно застрашава усилията на страните да постигнат целите си в областта на климата, предупредиха изследователи, цитирани от АФП.

„Метанът се увеличава в относително изражение по-бързо от всеки друг основен парников газ и сега е 2,6 пъти по-висок, отколкото в прединдустриалните времена“, заяви международна група изследователи под егидата на Глобалния въглероден проект в проучване, публикувано в Environmental Research Letters.

Метанът е вторият най-разпространен парников газ, произвеждан от човешката дейност, след въглеродния диоксид. Основните източници са селското стопанство, производството на енергия и органичните отпадъци, гниещи в депата за отпадъци.

През първите 20 години въздействието му върху атмосферата е около 80 пъти по-силно от това на въглеродния диоксид, но той се разгражда по-бързо от CO2.

Това открива възможност за рязко намаляване на въздействието върху климата в краткосрочен план. Изследователите обаче установяват, че въпреки усилията за намаляване на емисиите на метан, концентрацията на този газ в атмосферата продължава да се увеличава.

През 2000 г. в атмосферата са били добавяни средно по 6,1 милиона тона метан годишно.

През 2010 г. те нарастват до 20,9 милиона тона годишно. През 2020 г. той достига 41,8 милиона тона.

„Антропогенните (причинени от човека) емисии продължават да се увеличават в почти всички останали страни в света, с изключение на Европа и Австралия, които показват бавна тенденция на намаляване“, заяви изпълнителният директор на Глобалния въглероден проект Пеп Канадел, един от съавторите на изследването.

Най-голямото увеличение идва от Китай и Югоизточна Азия и е свързано предимно с добива на въглища, производството на нефт и газ и депата за отпадъци, установяват изследователите.

Метеорологичното явление Ла Ниня също е довело до увеличаване на метана от природни източници, казаха те.

Спадът в замърсяването с азотни оксиди през 2020 г., когато използването на транспортни средства рязко намаля поради пандемията от Ковид-19, имаше парадоксално въздействие. То е от ключово значение за предотвратяване на натрупването на метан в атмосферата.

Нарастващото замърсяване с метан подкопава усилията да се предотврати повишаването на средната температура на Земята с повече от 2,0 °С над прединдустриалните нива.

През 2021 г. Европейският съюз и Съединените американски щати стартираха „Глобално обещание за метан“ за намаляване на глобалните емисии на метан с 30 % спрямо нивата от 2020 г. до крайната дата 2030 г.

Повече от 150 държави са се присъединили към него - но не и Китай, Индия или Русия.

„Точно сега целите на Глобалния ангажимент за метан изглеждат толкова далечни, колкото пустинен оазис“, обясни водещият автор на статията в Environmental Research Letters, ученият от Станфордския университет Роб Джаксън.

„Всички се надяваме, че те не са мираж“, добави той.

Китай и Съединените щати се подготвят да бъдат домакини на среща на високо равнище за парниковите газове, различни от CO2, по-късно тази година, което може да повиши перспективата за по-нататъшни ангажименти от страна на правителствата. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон