Премиерът на Северна Македония Християн Мицковски заяви, че страната му не желае на всяка цена присъединяване към Европейския съюз, предаде БГНЕС.
Той каза, че е готов заедно с България, чрез българските депутати в Европейския парламент, да внесе резолюция, в която, както каза, „ясно ще бъде записано македонското многовековно отделно самосъзнание и език ... и да започнем да постигаме резултати“. Според него предложенията за думите „настоящ“ и „модерен“ през „македонски идентичност и език“ не са нищо друго освен асимилация.
„Ако цената е асимилация, не, благодаря, не я искам. Как мога да бъда политически неграмотен, като някой преди мен, и да приемам нещо, без да съм сигурен, че накрая ще има ясен край. Как ще се покажа пред гражданите? Не искам да плащам тази цена. Мисля, че е твърде висока, без да има изпълнение и от двете страни. Аз съм политик с легитимност, получена от гражданите... Всички сме за ЕС и всички искаме да сме в ЕС, но не на всяка цена. Този народ и тази страна са дали твърде много, както никой друг, и гражданите са се наситили на тази политика „сега или никога“. Нашата идентичност се променя, от знамето до името, а тя е част от основните фундаментални ценности на идентичността, атрибути, които я определят. Една по една те се променят“, заяви Мицкоски пред телевизия Канал 5.
Според него „включването на няколкостотин граждани в Конституцията не е от съществено значение“. Той посочи, че при много от посещенията си в Брюксел, както в бившия, така и в настоящия състав на органите на ЕС, той се е опитвал да представи същността на проблема и да обясни, че той продължава от десетилетия.
„Винаги съм им казвал, че сме направили една елементарна стъпка – да се опитаме да приемем решение или резолюция в Европейския парламент с мнозинство от гласовете, или ще бъде част от доклад, който ясно ще признае македонския език и идентичност като отделни. Европа видя, че промяната на Конституцията не е единственото нещо, което трябва да направим, за да можем да продължим. Всъщност много влиятелни фигури в България казват това“, продължи Мицкоски.
Според него изявлението на българския президент Румен Радев, в което той казва, че единственото условие са конституционни изменения, не е правилно, защото „няма условие и в Договора за добросъседство, а сега де факто имаме такова“.
„Онзи ден чух изявление на президента (Румен) Радев, в което той казва, че единственото условие, което Македония трябва да изпълни, е да промени Конституцията. Ние нямахме никакво условие в Договора за добросъседство - подписано споразумение, в което България трябва да ни подкрепи в рамките на процеса на преговори и членство. А пък получихме вето, защото не сме били изпълнили догвора и не сме осигурили малцинствените права на българската общност в Македония“, добави председателят на ВМРО-ДПМНЕ.
Мицкоски подчерта, че няма „по-глупава теория“ от позицията на опозицията, че чрез включването на българите в Конституцията, „македонската идентичност“ ще бъде засилена.
„Днешните изявления на Венко Филипче (лидер на Социалдемократическия съюз) и акробатиката на Зоран Заев по онова време не са случайност. Това е обща матрица, която никога стратегически и дългосрочно не вижда проблемите, които оставя след себе си с начина си на поведение, който е политически елементарен и повърхностен поглед върху нещата, без съдържание и без стратегия. Затова сега сме доведени до ситуация, в която трябва да говорим за нещо, което представлява фундаментална ценност на един народ, а това е неговата идентичност и роден език“, каза още Мицкоски.
Той ще седне да обсъди този въпрос с Филипче, ако види, че СДСМ има „себепорицание за грешки“ и промяна в нагласите, които, според него, сега са диаметрално противоположни на възгледите на правителството.
„Тяхната политика доведе до „модерен“. Когато вече не получа подкрепа, когато бъда победен на избори, ще дойде другата политика – национално обезличена, с превити гърбове, с ограбване на собствените граждани“, допълни Мицкоски. | БГНЕС