Марко Рубио и Майкъл Уолц: лицата на външната политика на Тръмп

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп може да назначи сенатора от Флорида Марко Рубио за държавен секретар, а члена на Камарата на представителите Майкъл Уолц - за съветник по националната сигурност, съобщават американските медии.

Вестниците „Ню Йорк Таймс“ и „Уолстрийт джърнъл“, както и телевизионните компании CBS и CNN, позовавайки се на свои източници, съобщават, че Рубио може да стане ръководител на Държавния департамент.
Според журналистите окончателното решение все още не е взето, но името на Рубио постоянно се чуваше през последната седмица, когато се говореше за кандидати за поста ръководител на американската дипломация.
Както писаха американските медии, по време на предизборната кампания Тръмп е разглеждал Рубио като кандидат за вицепрезидент, но в крайна сметка се е спрял на кандидатурата на Джей Ди Ванс.
Назначаването на 53-годишния Рубио, ако се случи, ще бъде изненадващ обрат в отношенията му с Тръмп, отбелязва АФП. През 2016 г., когато двамата политици се бореха за президентската номинация на Републиканската партия, Рубио нарече Тръмп „измамник“ и „най-вулгарния човек, който някога се е кандидатирал за президент“. Тръмп на свой ред нарече Рубио „малкия Марко“ и се подигра с телевизионните му изяви.
Както отбелязва редакторът на Би Би Си за Северна Америка Сара Смит, Рубио е смятан за един от най-ястребово настроените кандидати за държавен секретар на САЩ и се очаква да бъде твърд към „враговете на Америка“, включително Китай, Иран и Куба.
Рубио също така е изразявал подкрепа за изолационистката външнополитическа позиция на Тръмп „Америка на първо място“, която има за цел да държи САЩ настрана от чуждестранни конфликти.
По отношение на войната в Украйна Рубио заяви в неотдавнашни интервюта, че конфликтът трябва да бъде разрешен чрез преговори и Киев не може да очаква да си върне всички територии, окупирани от Русия. Той също така е гласувал против американската военна помощ за Украйна.

Кой е Майкъл Уолц

Тръмп е предложил поста на съветник по националната сигурност на члена на Камарата на представителите на Флорида Майкъл Уолц, съобщават „Вашингтон пост“, Ройтерс и CBS News, като се позовават и на свои източници.
50-годишният Уолц е ветеран от войната в Афганистан и дългогодишен привърженик на Тръмп. Наред с други неща, той споделя позициите на новоизбрания президент по отношение на миграцията и подкрепата за Украйна.
Според Уолц САЩ трябва да помогнат на Украйна, но трябва да се засили контролът върху средствата, които американските данъкоплатци отпускат на Киев.
Освен това Уолц е известен като критик на външната политика на Китай. По-специално, той е инициатор на законопроект, целящ да намали зависимостта на Америка от китайските критични минерали (като редкоземни метали).
Позицията на съветник по националната сигурност в миналото е била много влиятелна и е една от малкото позиции, за които не се изисква потвърждение от Сената.
Миналата седмица Уолц беше преизбран за член на Конгреса и ще трябва да напусне поста си, за да работи в Белия дом.

Какво казаха Уолц и Рубио за войната в Украйна

Майкъл Уолц казва, че възгледите му за войната в Украйна са се променили с течение на времето.
След като Русия нахлу в Украйна през 2022 г., той призова администрацията на Байдън да предостави на Киев възможно най-много оръжия, за да възпре руската агресия.
Но говорейки по канала „Фокс Нюз“ миналата седмица, той критикува безсрочните доставки за Киев, осигурени от Байдън. Той припомни, че Тръмп е дал ясно да се разбере, че войната в Украйна трябва да приключи по някакъв начин.
На партийно събитие през октомври той заяви, че ако републиканците спечелят изборите, ще има преоценка на ролята на САЩ в съдбата на Украйна.
„[Ще трябва да анализираме] дали това е в най-добрия интерес на САЩ. Дали не губим времето, парите и ресурсите, от които толкова отчаяно се нуждаем в момента в Тихия океан“, заяви Уолц преди няколко седмици.
„Карт бланш е лозунг, а не стратегия“, заяви Уолц, критикувайки безсрочното предоставяне на военни оръжия на правителството в Киев от страна на администрацията на Байдън.
Той подкрепя позицията на Тръмп, който изисква от съюзниците от НАТО да увеличат разходите си за отбрана.
През април, по време на изслушване в Комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите, Уолц постави въпроса дали САЩ ще продължат да предоставят на алианса повече оръжия.
В същото време, за разлика от новоизбрания президент, Уолц не смята, че изобщо може да се обмисля оттегляне на САЩ от НАТО.
По негово мнение при всички противоречия е възможно да останем съюзници и приятели.
Марко Рубио беше един от 15-те републикански сенатори, които по-рано тази година гласуваха против пакета от 95 млрд. долара военна помощ за Киев. Пакетът беше приет през април.
В неотдавнашни интервюта Рубио заяви, че Украйна трябва да търси споразумение с Русия чрез преговори, а не да се фокусира върху връщането на териториите, които Русия е завзела, като се започне от Крим.
„Не съм на страната на Русия, но за съжаление реалността е такава, че войната в Украйна ще приключи чрез преговори“, каза Рубио през септември. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон