Вече над 14 века глобалният символ на България – Мадарският конник, се извисява от височината на скала край шуменското село Мадара като непреходен знак, че българското и българщината трябва да стоят над всеки низък интерес. Особено актуален днес, конникът гордо се извисява над политическото дребнотемие, и ярко сочи примера на предците ни от Първото българско царство, изобразили като символ мощта на Първото българско царство, предаде репортер на БГНЕС.
Мадарският конник е изсечен в скалата барелеф, намиращ се на 23 метра от основата й, и с размери от 3,1 метра ширина и 2,6 метра височина. Този забележителен паметник се състои от три фигури – конник, куче и лъв. Централната фигура – конникът, е представена в реален размер и е разположена най-високо. Облечен е в дреха до колене, стои върху седло с високо облегало и десният му крак е пъхнат в стреме. Под предните крака на коня е разположен легнал лъв, а зад коня е изобразено тичащо куче, устремено към лъва.
Смята се, че е изсечен през VIII в. и най-често е свързван с хан Тервел (700–721 г.). Околните надписи са на гръцки език и съобщават за политически и културни събития във взаимоотношенията между България и Византия от 705 година през целия период VIII – IX в., като се споменават директно или с отправки владетелите Тервел, Юстиниан II, Кормисош и Омуртаг.
Конникът е открит от австроунгарския пътешественик Феликс Каниц през 1872 г.
Самата 100-метрова отвесна скала, на която е изсечен конникът, се намира в Националния историко-археологически резерват „Мадара“, който обхваща пещерни жилища, древни светилища, езическо капище, християнски църкви и параклиси, скален манастир, крепост.
До площадката под Мадарския конник се стига по стъпала с обща дължина около 100 м. От барелефа те продължават нагоре и водят до Мадарското плато. Обектът разполага с паркинг, тоалетна и подход за хора със затруднено придвижване, с павилион за обслужване на клиентите и продажба на рекламни материали и сувенири. На разположение на посетителите е и музей с изключително интересни истории за конника.
Мадарският конник е единственият скален релеф в Европа от Ранното средновековие. През 1979 г., на сесията на Комитета за световно културно и историческо наследство на ЮНЕСКО, състояла се в Луксор, Мадарският конник е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Като част от историко-археологическия резерват, паметникът е сред Стоте национални туристически обекта на БТС. На 29 юни 2008 г., след проведена национална анкета, Мадарският конник е обявен за глобален символ на България. I БГНЕС