Поривът на българите за свобода, събран в 12-метровия Паметник на Съединението в Пловдив

Сто години след Съединението на Източна Румелия и Княжество България чак през 1985 г. в страната ни най-накрая е издигнат Паметникът „Съединението на България 1885 г.“, припомня БГНЕС.

Фигурата му е внушителна – 12 метра и е дело на скулптора Величко Минеков. След Руско-турската война Берлинският мирен договор от 1878 разделя България на две независими части (държави). Северната половина на днешната територия била наречена Княжество България (под управлението на княз) със столица София, а Южната – Източна Румелия (под управлението на губернатор, първият от които именитият българин Алеко Богориди) със столица Пловдив.

Паметникът на Съединението изобразява Майката-Родина с лавровия венец на победата в ръце. Основен акцент са крилете, разперени в полет, които символизират двете съединени части на Родината и поривът на българите за свобода и историческа справедливост.

Основният камък на бъдещия паметник е положен от доброволчески дружества от цялата страна през 1925 година в Пловдив. Камъкът тържествено е поставен на Четвъртък пазара, но проектът пропада и Пловдив остава без паметник на Съединението. Чак в края на ноември 1984 година, е взето решение честването на 100-годишнината от Съединението да бъде на национално ниво и като център на тържествата е избран град Пловдив. Това решение наложило да се изгради паметник и отново е взето решение той да бъде разположен в пространството на пловдивското тържище – Четвъртък пазара. По времето на социализма се появила екстравагантната идея паметникът на Съединението да бъде изграден по средата на Пешеходния мост. Инженерите обаче категорично заявили, че съоръжението няма да издържи такава тежест и има сериозна опасност реката да го отнесе. Така ръководителите решили монументът да се извисява на мястото на Четвъртък пазара.

За 9 месеца пазарът е бил преместен и на негово място е изграден площад с паметник. На 19 септември 1985 г. те са открити тържествено. На тържеството освен ръководителите на държавата е присъствала и 100-годишната внучка на Захари Стоянов, председател на БТЦРК, идеолог и организатор на Съединението. Тя била изключително развълнувана от оказана чест.

Откриването на паметника става 13 дни след заветната дата 6 септември – на 19 септември, тъй като се забавило завършването на монумента. След като организаторите пропуснали да поканят официално автора на композицията, Величко Минеков си тръгнал към София след откриването. След като Тодор Живков попитал къде е Минеков, се наложило полицаи да настигнат скулптора и сина му на Траянови врата и да го върнат обратно в Пловдив.

Всяка година Денят на Съединението 6 септември се отбелязва тържествено като официален празник на България и празник на Пловдив. Това сигурно е и най-чистеният паметник в България, тъй като всяка година с 2 тона вода и 15 л шампоан той бива изчистен и подготвен за празника на Съединението 6 септември. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон