Косово заяви, че няма да наложи незабавно забрана за използване на сръбския динар в страната, след като западните правителства се възмутиха, предаде АФП.
Забраната, която трябваше да влезе в сила, породи опасения за остри критики и ответни реакции на фона на и без това напрегнатите отношения с етническото сръбско малцинство в Косово.
Само няколко часа преди забраната да влезе в сила, заместник министър-председателят на Косово Бесник Бислими заяви, че правителството ще се въздържи от незабавни мерки за ограничаване на използването на динара.
"Няма да прилагаме наказателни мерки веднага, но ще инвестираме време в информирането на сръбските граждани за забраната“, каза той на пресконференция.
"Правителството на Република Косово се ангажира с евентуални преходни периоди, така че гражданите да могат да се адаптират възможно най-бързо, възможно най-лесно и с минимални щети", добави Бислими.
Вицепремиерът настоя, че "еврото остава единствената официална валута" в Косово.
Съобщението последва сутринта, когато косовското правителство даде смесени сигнали, а Башким Нурбоя - председател на управителния съвет на Централната банка на Косово - посочи, че се работи по евентуално отлагане на забраната.
Приблизително 120-хилядната сръбска общност в Косово се придържа към сръбския динар, след като в края на 90-те години на миналия век по време на жестоката война между Сърбия и етническите албански бунтовници сръбските войски и правителствен персонал се изтеглиха от Косово.
Сърбия никога не е признавала декларацията за независимост на Косово от 2008 г., като двете страни са в ожесточени разногласия по сложни бюрократични въпроси в бившата отцепническа провинция, като например неотдавнашния спор за регистрационните табели.
Много сърби в Косово работят в сръбски институции, където техните заплати, пенсии и други финансови транзакции зависят от динара, а не от еврото, което е официалната валута на Косово.
Косово прие еврото като своя валута през 2002 г., въпреки че не е член на еврозоната и на Европейския съюз.
Западните правителства осъдиха забраната на динарите като подстрекателска, предупреждавайки, че регулацията вероятно ще разстрои местните сърби.
През уикенда в съвместно изявление, публикувано от посолството на САЩ в Прищина, заедно със страните от Квинта, се призоваваше за "спиране на прилагането на регламента".
Така нареченият Квинт - Франция, Германия, Италия, Великобритания и Съединените щати - включва пет държави членки на НАТО, които се фокусират върху Западните Балкани.
Президентът на Сърбия Александър Вучич трябваше да се срещне с посланиците на петте държави в Белград в сряда следобед. /БГНЕС