Иранският външен министър Абас Арагчи подчерта, че Иран е готов да възобнови преговорите със САЩ въз основа на достойнство и взаимно уважение.
Арагчи направи тези забележки в интервю за френския вестник Le Monde.
Първият дипломат на Иран повтори, че Ислямската република винаги е подхождала към преговорите с ангажимент за достойнство, логика и взаимно уважение, като заяви: "Дипломатическите контакти и обменът винаги са били постоянни. Понастоящем чрез приятелски държави или посредници се установява гореща дипломатическа линия".
"Дипломацията е двупосочна улица. САЩ бяха тези, които прекъснаха преговорите и прибягнаха до военни действия. Ето защо е изключително важно САЩ да поемат отговорност за грешките си и да демонстрират ясна промяна в поведението си. Нуждаем се от гаранции, че САЩ ще се въздържат от военни атаки по време на всякакви бъдещи дискусии", заяви Арагчи.
Той изтъкна, че атаките на САЩ са нанесли щети на иранските ядрени съоръжения, като подчерта, че страната си запазва правото да поиска компенсация, след като бъде оценен размерът на щетите.
"Наше право е да поискаме обезщетение за последиците от тези действия. Твърдението, че една програма е била унищожена, принуждавайки една нация да се откаже от мирни ядрени програми, насочени към задоволяване на енергийни, медицински, фармацевтични, селскостопански и развойни нужди, е значително погрешно изчисление", обясни външният министър.
Той твърди, че една програма, която е под постоянния надзор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и се провежда в съответствие с международното право, включва много повече от физически структури.
"Неукротимата воля на една нация, която е постигнала върха на научното познание, не се подкопава лесно. Докладите на МААЕ последователно потвърждават, че в мирната ядрена програма на Иран не е открито отклонение към оръжейни дейности", каза Арагчи.
Той отбеляза, че истинските щети се крият във въздействието върху режима на неразпространение, като заяви: „Нападението срещу ядрените съоръжения, наблюдавани от МААЕ, в съчетание с неуспеха на западните държави да го осъдят, представлява посегателство върху основите на международното право, особено върху режима на неразпространение“.
Топ дипломатът подчерта, че за подновяване на преговорите Съединените щати трябва да поемат отговорност за действията си спрямо Иран. Той предупреди, че по-нататъшни санкции или военни заплахи ще подкопаят дипломатическите усилия.
Той се спря и на предложенията на трите европейски държави за задействане на механизма за санкции, описан в ядреното споразумение от 2015 г., като заяви, че подобна стъпка би била равносилна на военна атака и по същество би обезсмислила ролята на Европа в дискусиите относно мирната ядрена програма на Иран. | БГНЕС