Това установиха учени в ново проучване, цитирано от АФП.
Проучването, ръководено от изследователи от Кралския колеж в Лондон, които са извършили работата си с помощта на съвременни химически и структурни изображения, разкрива защитни железни покрития в оранжевия пигмент, открит във върховете и зъбците на зъбите на комодския дракон.
"Тази особеност не е срещана досега при месоядно влечуго", се казва в изследването, публикувано в списание Nature Ecology & Evolution.
Изследователите са открили богати на желязо покрития, които са най-забележими при зъбите на комодския варан. Подобни покрития са открити и при зъбите на други живи влечуги, включително други варани, крокодили и алигатори.
В изследването се казва, че концентрираното желязо играе решаваща роля в поддържането на назъбените зъби при огромните гущери, които ги използват, за да убиват плячката си.
Те ловуват различни животни - от гризачи до водни биволи - и убиват, използвайки остри зъби и отровна захапка.
Изследователите смятат, че железните покрития може да са съществували при месоядните динозаври, но да са се изгубили с течение на времето, тъй като не са могли да открият доказателства за тях върху вкаменените зъби на влечуги и динозаври, близки до комодските варани.
Комодските варани се срещат само в едноименния национален парк и на съседния остров Флорес.
По данни на Международния съюз за защита на дивата природа са останали само 3458 възрастни и малки комодски варани.
Хиляди туристи се стичат всяка година на островната група в източната част на Индонезия - единственото място в света, където влечугите могат да бъдат видени в естествената им среда.
Комодските варани са застрашени от човешката дейност и климатичните промени, които унищожават местообитанието им. | БГНЕС