Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-Atlas) е открита от астрономите в началото на миналата година и се смята, че обикаля около Слънцето на всеки 80 000 години по силно удължен път.
Д-р Грегъри Браун, старши астроном в Кралската обсерватория в Гринуич, заяви, че се предполага, че кометата е възникнала в облака на Оорт, който се намира отвъд орбитата на Нептун.
„[Това е] огромната, приблизително сферична област около Слънцето, в която има ледени остатъци от формирането на Слънчевата система“, каза той.
Но сега кометата е в нашия край на глактиката. След като в края на миналия месец направи най-близкото си приближаване до Слънцето, се очаква да направи същото и със Земята около 13 октомври.
„Кометите са толкова по-ярки, колкото по-близо са до нас, до Земята, но и колкото по-близо са до Слънцето, толкова по-ярки са. Така че най-близкото приближаване не е задължително да бъде най-яркото“, каза Браун, като отбеляза, че вместо това може да се случи около 9 октомври.
В този момент обаче кометата ще бъде почти точно между Земята и Слънцето. В резултат на това, каза Браун, най-подходящото време за търсене ще бъде няколко дни преди и след това.
„Кометите, които се виждат с просто око, са достатъчно редки, а тази има потенциала да бъде сред най-ярките, които сме виждали през последните няколко десетилетия. Така че със сигурност си струва да се опита“, каза той.
Браун заяви, че е трудно да се определи колко ярка ще стане кометата с приближаването си. „По всичко личи, че при добри условия тя вече е видима с невъоръжено око и има вероятност да стане значително по-ярка“, каза той. „Но колко ярка? Честно казано, не знаем“.
Браун допълни, че наблюдателите в северното и южното полукълбо имат шанс да зърнат кометата.
Понастоящем, добави той, зрителите трябва да гледат на изток рано сутрин преди изгрев слънце, към съзвездието Секстант. | БГНЕС