Климатичните модели на НАСА показват повишаване на морското равнище с поне 15 сантиметра

В рамките на 30 години морското равнище в няколко тихоокеански островни държави ще се повиши с поне 15 сантиметра, независимо от намаляването на емисиите на парникови газове, показва нов анализ на НАСА.

При различни сценарии за емисиите изследователите прогнозират покачване на морското равнище за Тувалу, Кирибати, Фиджи и Науру, като установяват, че някои страни могат да изпитат локални наводнения няколко пъти годишно.

Според анализа други биха могли да бъдат потопени в продължение на почти половин година.

Почти цялата страна Тувалу е уязвима от наводнения, установи НАСА.

Дори при най-добрия сценарий - ако глобалното затопляне се ограничи до 1,5 °C над прединдустриалните нива - морското равнище ще се повиши с 23 см до 2054 г.

„Всички (в Тувалу) живеят на брега или покрай бреговата линия, така че всички са силно засегнати от това“, казва младежката активистка за климата Грейс Малие, която е от острова.

„Бъдещето на младите хора в Тувалу вече е застрашено“, добави Малие.

При запазване на обичайния сценарий нивото на водата в Тувалу може да се повиши с 27 сантиметра, а при най-лошия сценарий - с 30 сантиметра.

Средната надморска височина на ниско разположения архипелаг е само 2 метра над морското равнище, а 2 от 9-те острова на Тувалу вече са изчезнали.

Изследователят от НАСА Бен Хамлингтън заяви, че покачването на морската вода се различава в отделните региони - поради топенето на ледниците или топографията на бреговете - но прогнозите за Тихия океан са „изненадващо последователни“.

В рамките на следващите 30 години при запазване на стандартния сценарий покачването на морското равнище в Кирибати и Фиджи ще достигне съответно 27 см и 28 см.

До 2100 г. морското равнище на тихоокеанските острови може да се повиши със 70 сантиметра.

Изследователите са използвали данни за наводненията и прогнози за климатичните емисии, за да определят наводненията, свързани с морското равнище.

Но Хамлингтън заяви, че са необходими повече данни от практиката, за да се осигурят най-точни прогнози, които да позволят на общностите да се подготвят най-добре за бъдещето.

Близо един милиард души по света живеят в ниско разположени крайбрежни райони, които стават все по-уязвими от бурни вълни, крайбрежна ерозия и наводнения - докато тихоокеанските острови са изправени пред нарастващи заплахи за икономическата си жизнеспособност и дори за съществуването си.

Министър-председателят на Тувалу Фелети Тео заяви тази година, че покачването на морската вода и по-честите наводнения са довели до увеличаване на засоляването на почвата, което намалява добивите и отслабва дърветата.

Инфраструктура като пътища и електропроводи е отнесена.

„По-висока земя, на която да се възстанови, не съществува“, каза той.

От 2014 г. насам Фиджи, подобно на други държави, прибягва до преместване на цели села от най-застрашените от наводнения райони.

Но правителството изчислява, че повече от 600 общности може да бъдат принудени да се преместят, а 42 села са под непосредствена заплаха от наводнение.

Преподавателят по въпросите на климата в Университета на Нов Южен Уелс Бен Шоу заяви, че въпросът е особено труден, тъй като всяка тихоокеанска държава решава как да се справи с проблема.

„Това ще бъде повратен момент“, каза той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон