При различни сценарии за емисиите изследователите прогнозират покачване на морското равнище за Тувалу, Кирибати, Фиджи и Науру, като установяват, че някои страни могат да изпитат локални наводнения няколко пъти годишно.
Според анализа други биха могли да бъдат потопени в продължение на почти половин година.
Почти цялата страна Тувалу е уязвима от наводнения, установи НАСА.
Дори при най-добрия сценарий - ако глобалното затопляне се ограничи до 1,5 °C над прединдустриалните нива - морското равнище ще се повиши с 23 см до 2054 г.
„Всички (в Тувалу) живеят на брега или покрай бреговата линия, така че всички са силно засегнати от това“, казва младежката активистка за климата Грейс Малие, която е от острова.
„Бъдещето на младите хора в Тувалу вече е застрашено“, добави Малие.
При запазване на обичайния сценарий нивото на водата в Тувалу може да се повиши с 27 сантиметра, а при най-лошия сценарий - с 30 сантиметра.
Средната надморска височина на ниско разположения архипелаг е само 2 метра над морското равнище, а 2 от 9-те острова на Тувалу вече са изчезнали.
Изследователят от НАСА Бен Хамлингтън заяви, че покачването на морската вода се различава в отделните региони - поради топенето на ледниците или топографията на бреговете - но прогнозите за Тихия океан са „изненадващо последователни“.
В рамките на следващите 30 години при запазване на стандартния сценарий покачването на морското равнище в Кирибати и Фиджи ще достигне съответно 27 см и 28 см.
До 2100 г. морското равнище на тихоокеанските острови може да се повиши със 70 сантиметра.
Изследователите са използвали данни за наводненията и прогнози за климатичните емисии, за да определят наводненията, свързани с морското равнище.
Но Хамлингтън заяви, че са необходими повече данни от практиката, за да се осигурят най-точни прогнози, които да позволят на общностите да се подготвят най-добре за бъдещето.
Близо един милиард души по света живеят в ниско разположени крайбрежни райони, които стават все по-уязвими от бурни вълни, крайбрежна ерозия и наводнения - докато тихоокеанските острови са изправени пред нарастващи заплахи за икономическата си жизнеспособност и дори за съществуването си.
Министър-председателят на Тувалу Фелети Тео заяви тази година, че покачването на морската вода и по-честите наводнения са довели до увеличаване на засоляването на почвата, което намалява добивите и отслабва дърветата.
Инфраструктура като пътища и електропроводи е отнесена.
„По-висока земя, на която да се възстанови, не съществува“, каза той.
От 2014 г. насам Фиджи, подобно на други държави, прибягва до преместване на цели села от най-застрашените от наводнения райони.
Но правителството изчислява, че повече от 600 общности може да бъдат принудени да се преместят, а 42 села са под непосредствена заплаха от наводнение.
Преподавателят по въпросите на климата в Университета на Нов Южен Уелс Бен Шоу заяви, че въпросът е особено труден, тъй като всяка тихоокеанска държава решава как да се справи с проблема.
„Това ще бъде повратен момент“, каза той. | БГНЕС