Телескопът ще приема електромагнитни вълни от небесните тела и ще изпраща собствената си енергия в небето, за да позволи точно измерване на разстоянията между Земята и другите планети.
Сред другите радиотелескопи с такава възможност са несъществуващата обсерватория Аресибо в Пуерто Рико, комплексът за дълбоки космически комуникации Голдстоун на НАСА и Very Large Array (VLA) в Ню Мексико.
Според CAS мястото на радиотелескопа в североизточния китайски град Хуадиан, Дзилин, е избрано още през май и предварителната работа вече е започнала. Част от основите му са завършени, а инсталирането, настройката и тестването на телескопа се очаква да приключат през 2028 г.
Тази дата съвпада с прогнозните дати за завършване на обсерваторията Square Kilometer Array (SKAO). Някои елементи вече са в експлоатация, но краят на строителството ще настъпи едва през 2028 или 2029 г.
Докато телескопът в Дзилин е значително по-голямо единично устройство, SKAO е ансамбъл от над 130 000 антени в Австралия и още 200 в Южна Африка. Както подсказва името му, антените му покриват обща площ от един квадратен километър.
Сферичният телескоп с петстотинметрова апертура (FAST), разположен в Китай, в момента е най-големият радиотелескоп с една чиния в света. Той е завършен през 2016 г., но поради продължителните тестове и калибриране, той започва да функционира едва през 2020 г.
500-метровата чиния на FAST, макар и по-голямо от предстоящия радиотелескоп в Дзилин, не е напълно управляема. Антената е разположена в естествена дупка, което ѝ осигурява предимно фиксирана ориентация. Тя е проектирана да работи с помощта на техника, известна като активен контрол на повърхността. Тя може да се регулира с помощта на набор от подвижни панели, които позволяват известна гъвкавост при наблюдението на различни региони от небето.
За разлика от 305-метровата обсерватория Аресибо, която беше съоръжение, базирано на радари, FAST е проектиран предимно за радиоастрономия - включително за изучаване на космически обекти като пулсари, галактики и черни дупки. Нейната чиния позволява да се събират невероятно слаби радиосигнали от дълбокия космос.
Както телескопът Green Bank в Западна Вирджиния, така и радиотелескопът Ефелсберг в Германия са напълно управляеми и имат диаметър на чинията 100 метра.
CAS разкри, че в момента Китай изгражда по-малки, но напълно управляеми радиотелескопи на места като Зоната за защита и развитие на планината Чангбай в Дзилин. | БГНЕС