От 1995 г. насам са открити около 5 000 екзопланети, но не са забелязани планети с размерите на Земята в обитаемите зони на слънцеподобни звезди.
Предложената от Шанхайската астрономическа обсерватория към Китайската академия на науките (КАН) програма „Земя 2.0“ или ET възнамерява да използва 6 широкоъгълни оптични телескопа с 28-сантиметрова апертура, за да наблюдава около 2 милиона звезди в звездното поле на мисията „Кеплер“ и други по-големи близки региони. По този начин обсерваторията в продължение на 4 години непрекъснато ще следи за транзити на така наречените екзо Земи.
Космическият апарат ще бъде изстрелян в точката на Лагранж 2 Слънце-Земя - същата гравитационно стабилна област от космоса като космическия телескоп „Джеймс Уеб“ - което ще осигури стабилна орбита, постоянен изглед към дълбокия космос и намалена намеса от Земята.
Там оптимизираните транзитни телескопи на ЕТ ще осигурят висока фотометрична прецизност - точността и последователността, с която телескопите могат да измерват яркостта на звездите - което ще позволи откриването на малки скалисти планети, които досега бяха извън обхвата на мисии като екзопланетната обсерватория „Кеплер“ на НАСА.
Макар че са открити планети, подобни на Земята, те се намират на сравнително къси орбити около доста ярки звезди или червени джуджета с ниска маса, които излъчват силна радиация. ET ще може да се взира в целевите участъци от небето за дълги периоди от време. Това удължено време за наблюдение ще му позволи да открие планети с по-дълги орбитални периоди в обитаемите зони около слънцеподобни звезди и по този начин потенциално да засече сигнали за екзо Земя. | БГНЕС